Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stávka zastavila vlaky, autobusy i metro, kolaps nenastal

Praha /FOTO, VIDEO, GRAFIKA, AKTUALIZOVÁNO/ – Stávka dopravních odborů zastavila ve čtvrtek v Česku na celý den osobní i nákladní vlaky a někde omezila městskou dopravu. V Praze přestalo vůbec poprvé úplně jezdit metro.

16.6.2011 4
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník/Poláková-Uvírová Petra

Odborářský protest proti vládním reformám ale kolaps dopravy nezpůsobil. Lidé se na zastavení dopravy připravili, část jich zůstala doma, část osedlala kola. Prázdné tak zůstávaly i autobusy, které měly zajišťovat náhradní provoz.

Šéf Asociace samostatných odborů Bohumír Dufek označili stávku za vítězství odborů. Premiér Petr Nečas (ODS) míní, že ale nesplnila očekávání odborářských bossů. „Je to vítězství občanů České republiky, kteří projevili větší rozum než vedení odborů,“ komentoval předseda vlády klidný průběh akce. Podle něj stávka kromě zvýšení politického napětí a hospodářských ztrát nepřinesla nic dobrého.

Podle politologů by mohla stávka nakonec přinést body vládě a mohla by ji sjednotit. Zda to tak skutečně bude, není jisté. Šéf nejmenší koaliční strany si už domluvil schůzku s předákem nejsilnější odborové centrály.

Koalice dopravních odborových svazů (KDOS), která stávku organizovala, žádala stažení reforem a jejich přepracování. Nečas i dnes zopakoval, že kabinet od reformních záměrů neustoupí, o parametrech je ale připraven jednat. Odboroví předáci se ale zmiňují už o dalších nátlakových akcích, pokud by vláda jejich požadavek nebrala vážně. Mohly by prý být ještě razantnější než dnešní stávka. Předák Dufek v rádiu Impuls večer uvedl, že by další střet mohl být v září v době přípravy státního rozpočtu na příští rok.

Na železnici se zastavilo kolem 120 nákladních vlaků a na 7000 osobních spojů

Dráhy se je snažily částečně nahradit asi 200 autobusy. Denně využije vlak kolem půl milionu cestujících, náhradní doprava ale většinou zela prázdnotou. České dráhy odhadly škody kvůli stávce na 70 milionů korun. Nákladní dopravce ČD Cargo vyčíslil ušlé tržby a vícenáklady asi na 57 milionů korun. Obnovení provozu na železnici po stávce vyjde Správu železniční dopravní cesty zhruba na dalších pět milionů korun. Škody už sčítají i některé firmy. Dosah měla stávka i na Slovensku, kde ovlivnila stovky železničních spojů. Některé vlaky jezdily po zkrácených trasách, další slovenský přepravce nevypravil. Provoz na železnici se obnoví o půlnoci, vlaky tak vyjedou ze stanic, kde 24 hodin před tím zastavily.

Metro v Praze se rozjede podle všeho až v pátek ráno. Informace odborářů, že se tramvajová a autobusová doprava odpoledne v metropoli ještě víc omezí, se nepotvrdily. Večer jezdila podle dopravního podniku asi třetina tramvají a pětina autobusů. Víkendový provoz byl pak i v ulicích metropole, kolony se netvořily. Kvůli omezeným spojům se mnozí pohybovali po městě na kole. Cyklistů vyjelo tolik, jako jindy za celý týden. Někteří z nich ale trasu nezvládli a skončili s úrazem. Omezený provoz MHD byl dál v Brně, Olomouci a Ústí nad Labem. Hejtmani se shodli na tom, že kraje stávku zvládly a dopravu v nich neochromila.

#nahled|https://g.denik.cz/1/d9/grafika_stavka_3_denik_flash_big.jpg|https://g.denik.cz/1/d9/grafika_stavka_3.jpg|Stávka.#

Stávku v Praze podpořili odboráři pochodem a shromážděním. Podle odhadů policie se zapojilo zhruba 2000 lidí. Nejvypjatější okamžiky vcelku poklidné akce se odehrály před ministerstvem financí, když si s průvodem nespokojených lidí přišel pohovořit šéf úřadu Miroslav Kalousek (TOP 09). Odboráři tvrdí, že šlo z jeho strany o provokaci a chtějí o věci diskutovat na pondělní schůzce tripartity.

Účastníci pochodu Kalouskovi spílali a dávali mu najevo svou nespokojenost – padaly nadávky, ale i rajčata nebo vejce. Žádné z nich ministra netrefilo. Strhla se ovšem tlačenice, která si vyžádala zásah antikonfliktního týmu. Podle policie strkanice vznikla ve chvíli, když se přítomní, včetně protestujících a novinářů, začali tlačit ke Kalouskovi, aby získali jeho vyjádření.

Protestní akce začala ráno, krátce po 08:00 vyrazil z Tyršovy ulice průvod asi 300 až 350 lidí. Směřoval na shromáždění na Palackého náměstí. Odtud dvoutisícový průvod vyrazil přes ministerstvo financí k úřadu vlády, kde demonstranti po poledni vysypali otýpky slámy a protest ukončili.

Prezident Václav Klaus, který v minulých dnech stávku ostře kritizoval, dnes litoval, že kvůli protestu zrušit plánované oficiální oslavy svých sedmdesátin. Zopakoval, že řešení problémů stávkou nikam nevede.

Stávka se více než obdobné akce v minulosti stala terčem vtipů a recesistických akcí. Lidé si nejčastěji vyměňovali nejrůznější parodické obrázky, zejména na sociálních sítích a internetových serverech. Do hry se po dvou letech vrátila píseň Modré čepice, kterou populární písničkář Jaromír Nohavica složil u příležitosti železářské stávky. Ujal se i protest proti stávce, který organizátoři svolali na Facebooku. Stovky lidí tak v pražské zastávce Dejvická odmítly vystoupit ze soupravy posledního metra.

Do škol v hlavním městě kvůli stávce dorazila zřejmě méně než polovina žáků, většina škol a školek nicméně zajišťovala aspoň hlídání. K protestu se symbolicky přihlásili i zaměstnanci některých škol v regionech a podpořila jej také část zdravotníků. Krajská předsedkyně odborového svazu pracovníků ve školství v Libereckém kraji Alena Losová ČTK řekla, že v některých školách na podporu stávce vyvěsili plakát, jinde učitelé v poledne na pět minut přerušili výuku. Informaci o stávce vyvěsili zdravotničtí odboráři například v českolipské nemocnici.

Stávka inspirovala lidi ke vtipům a recesistickým akcím

Praha – Čtvrteční stávka dopravních odborářů se více než obdobné akce v minulosti stala terčem vtipů a recesistických akcí. Lidé si nejčastěji vyměňovali nejrůznější parodické obrázky, zejména na sociálních sítích a internetových serverech. Do hry se po dvou letech vrátila píseň Modré čepice, kterou populární písničkář Jaromír Nohavica složil u příležitosti jiné železničářské stávky.

Ujal se i protest proti stávce, který organizátoři svolali na Facebooku. Stovky lidí tak v pražské zastávce Dejvická odmítli vystoupit ze soupravy posledního metra. Protestující se vybavili například sudem piva, po stanici kolovaly lahve alkoholu. Účastníci hráli na hudební nástroje, akce získala formu happeningu. Na vlakovou soupravu zavěsili mladí lidé transparent s nápisem „Odboráři všech zemí vyližte si prdel“, připomínající slogan ze známého filmu Jana Hřebejka Pelíšky. Zhruba dvacítka mladých lidí se posléze rozhodla na místě přenocovat. Strážníci je v zastávce nechali.

Nohavicova píseň se vyskytuje v několika verzích na internetovém video serveru YouTube.com. Lidé si ji dnes i v předchozích dnech posílali e-maily či ji sdíleli na sociálních sítích. Ostravský bard v ní mimo jiné symbolicky mluví za stávkující železničáře, když zpívá „Děkujem za pochopení, drazí občani, dneska běžte pěšky a nebuďte nasraní“.

Přímo ze stávkujících si utahují také obrázkové montáže. Populární jsou mezi lidmi už delší dobu parodie vytvářené z výjevů populárního komiksu Čtyřlístek, které zveřejňuje server Strach.cz. Na jedné takové montáži je čtveřice hrdinů kresleného seriálu Fifinka, Bobík, Myšpulín a Pinďa znázorněna jako utajená odborářská buňka. Zrovna ve chvíli, kdy si promítají obrázek „hlavního stávkokaze“ prezidenta Václava Klause, vtrhne do jejich skrýše muž se slovy „Tady jsou ti odboráři, na ně!“.

Terčem vtipu se stal i prezident Klaus, který kvůli dnešní stávce zrušil plánovanou oslavu svých sedmdesátých narozenin. Na sociálních sítích koluje fotomontáž, na níž hlava státu sedí sama u stolu, na němž je čokoládový narozeninový dort. Prezident si smutně podpírá hlavu a v duchu hořekuje nad stávkou.

Server Strach.cz dnes přinesl také vtipný online přenos z pochodu demonstrujících odborářů. Utahuje si v něm kupříkladu z častého případu, kdy organizátoři protestu a jejich odpůrci oznamují velice rozdílné údaje o počtu účastníků demonstrací. „Pražský primátor Bohuslav Svoboda odhadl počet demonstrantů na zhruba pět. Velitel odborů na pět miliónů,“ uvádí server.

Čtěte také: Na Kalouska létala před ministerstvem rajčata

Autor: ČTK

16.6.2011 VSTUP DO DISKUSE 4
SDÍLEJ:
Kateřina Perknerová.
40 9

Komentář Kateřiny Perknerové: Chraňte si hrdla i majetek, parlament zasedá

Ilustrační foto
13

Od neděle se mohou na horách tvořit sněhové jazyky

Většina uchazečů o Hrad by pravomoci hlavy státu neposilovala

Pravomoci prezidenta jsou dostatečné, a ústavu proto není třeba měnit, shoduje se většina kandidátů na prezidenta republiky. Nesouhlasí tak s dřívějším názorem současného prezidenta Miloše Zemana. Někteří by přesto dílčí změny přivítali. Navrhují třeba odvolatelnost prezidenta občany, možnost zákonodárné iniciativy hlavy státu nebo zrušení pravomoci zastavit trestní stíhání. 

Mugabe odmítá odstoupit, lidé vyrazí do ulic podpořit armádní převrat

Mezinárodní pozorovatelé situace v Zimbabwe předpokládají, že její obyvatelé vyrazí v sobotu ve velkém počtu do ulic, aby podpořili nekrvavý vojenský převrat, k němuž v tomto týdnu došlo, a současně vyzvali zimbabwského prezidenta Roberta Mugabeho, aby konečně odstoupil.

Argentinské námořnictvo hledá ponorku se 44 lidmi, ztratila kontakt s pobřežím

Argentinské námořnictvo pátrá po jedné ze svých ponorek, která přestala odpovídat na signály z pobřežních plavidel. Naposled byla spatřena ve středu uprostřed zálivu svatého Jiří zhruba 432 kilometrů od východního pobřeží Argentiny. Na její palubě je nejméně 44 lidí.

Škoda bude vyrábět elektromobily v Mladé Boleslavi. Začne v roce 2020

Česká automobilka Škoda Auto bude vozy s čistě elektrickým pohonem vyrábět v závodě v Mladé Boleslavi. Již od roku 2019 bude firma vyrábět i elektrické komponenty pro plug-in-hybridy.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT