"To jednání skončilo, doufám že je to poslední, co se týká sociální demokracie," řekl Štěch. "U něj (Babiše) riziko, že něco bude na papíře, a pak v praxi bude dělat něco jiného, je velmi vysoké. I kdyby k nějaké dohodě došlo, stejně by se pokoušel všechno ovlivňovat na základě svých zájmů," uvedl na adresu předsedy vlády a ANO.

Andrej Babiš.
Andrej Babiš: Předčasné volby nevyjednávám, ale jsou možné

Předseda Senátu připomenul, že od počátku prosazoval, aby ČSSD nevyjednávala o vládě s ANO, pokud by měl být premiérem trestně stíhaný člověk. Jednání prokázala, že Andreji Babišovi, byť se snaží bagatelizovat a zlehčovat své trestní stíhání v kauze Čapí hnízdo, "enormně záleží na ministerstvu vnitra". Babišovy výroky, že nemůže nic ovlivňovat, jsou podle Štěcha jen "manipulace s veřejným míněním, kouřová clona".

Další postup vyjednávání o vládě záleží podle Štěcha na ANO jako vítězi voleb. Babiš je oligarcha, svým životním postojem pravicový člověk, volil ODS a partnerství by měl hledat zejména tam, míní předseda Senátu.

Mohl by přemýšlet také o tom, jak svým odchodem z vlády umožnit sestavení koalice. "Stejně bych měl obavu, protože on by se to pokoušel řídit z toho zadního sedadla," řekl Štěch.

Jan Hamáček (vlevo) a Jiří Zimola.
Jednání o vládě skončilo krachem. ČSSD se nedohodla s hnutím ANO

Pokud by se Babiš chtěl dál opírat o dosavadní většinu ve Sněmovně, se kterou mu pomáhají KSČM a SPD Tomia Okamury, neměl by dobrou pozici v rámci EU. Babiš a Okamura jsou podle Štěcha navíc podobné povahy, které se budou střetávat, velmi účelově měnit stanoviska a jednat v zájmu preferencí svých hnutí.

"Byl by to hodně složitý vládní vztah, ale je to na něm. Kdo s čím zachází, tak taky možná v tomto případě taky schází," poznamenal Štěch s tím, že Babiš do politiky vnesl hodně podpásových a špinavých věcí.

Petr Fiala byl na kongresu ODS zvolen staronovým předsedou.
Zeman by měl pověřit sestavením vlády někoho jiného, míní lídři stran