Počet kandidátů, k nimž má Zeman připomínky, prý není velký. Jsou podle Štěcha ze všech koaličních stran. „Jsou některé připomínky, které pan prezident již zmínil, některé možná ještě zmíní," řekl Štěch. O jménech hovořit nechtěl, podotkl ale, že kandidát na ministra pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD) „nebyl hlavní osobou jednání".

Vystoupí ve Sněmovně

Šéf Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že prezident se vyjádří k nové vládě sám. „Je na koaličních stranách, je na panu předsedovi Sobotkovi, jak tyto připomínky vyhodnotí," řekl Štěch. V dohledné době Zeman vystoupí ve Sněmovně, kam ho Hamáček pozval.

Kandidáti na ministry, vůči nimž měl Zeman připomínky, by se podle Štěcha dali spočítat „na prstech jedné ruky". Týkaly se toho, zda adepti jsou dostateční profesionálové, což ale ukáže až praxe. „Ta polemika je na místě, ale nakonec rozhodují tři strany, které chtějí vytvořit vládní koalici, a premiér," podotkl předseda Senátu. Hlavní diskutovanou osobou nebyli podle Štěcha ani Dienstbier, ani kandidát na ministra zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Lustrační osvědčení

Zeman už dřív zmínil, že by nejmenoval ministrem obrany Martina Stropnického, kterého navrhuje hnutí ANO. V případě šéfa hnutí Andreje Babiše, který nemá negativní lustrační osvědčení a má být vicepremiérem a ministrem financí, prezident žádá, aby Sněmovna projednala v prvním čtení návrh novely služebního zákona.

Předlohu podali před Vánoci poslanci ČSSD, koalice ji hodlá měnit. Podle Hamáčkových informací by mohla normu projednávat vláda v demisi už tuto středu. Koalice pak zvažuje o vyvolání mimořádné schůze. V ideálním případě s ohledem na zákonné lhůty by podle Hamáčka mohla začít 21. ledna.

Pravděpodobný budoucí premiér Sobotka se s prezidentem sejde v pátek. Podle Hamáčka se dá očekávat, že politici na schůzce domluví i termín dalších kroků vedoucích k ustanovení nové vlády. Zeman by tak mohl oznámit, kdy Sobotku jmenuje předsedou vlády.

Zeman se dnes s šéfy Senátu a Sněmovny sešel na novoročním obědě poprvé. Podle hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka politici pojedli Zemanovu oblíbenou šunku od kosti, kulajdu, pečeného candáta a na závěr si dali čokoládovou zmrzlinu.