Ve sváteční poledne se podle zákona zavřou všechny větší obchody v Česku. Znovu zahájí prodej ve středu 27. prosince. Výjimku mají pouze malé prodejny s rozlohou do 200 metrů čtverečních, obchody na nádražích a letištích, lékárny či benzinové pumpy.

Oslavy Vánoc mají původ v dobách dávno před příchodem křesťanství, v oslavách zimního slunovratu. V lidových zvycích byl třeba Štědrý den magickým časem, kdy lidé věštili, jaká bude příští rok úroda nebo kdo se ožení a vdá. Dříve by také lidé třeba nenašli na štědrovečerní tabuli kapra, ale luštěniny a hlemýždě.

Kdy se narodil Ježíš? Vlastně nevíme, dat, z nichž si můžeme vybrat, je celá řada. Jedno připadá i na 17. listopad roku tři před naším letopočtem.
Kdy se narodil Ježíš? Možná už v listopadu. A možná tři roky před Kristem

Současná podoba Vánoc je relativně nová. Vánoční stromky měly některé české rodiny už v 19. století, více se ale rozšířily až v dalším století. Stromeček se zdobil cukrovím, výrobky ze dřeva, perníku, pečiva a ovocem, především jablky. Skleněné ozdoby se vyráběly až později. Dárky se začaly více objevovat až v 19. století, a to hlavně skromné dárečky pro děti. Lidé také často na Štědrý den obdarovávali chudé.

Většinová společnost si původní křesťanský obsah Vánoc přetransformovala. Pro řadu rodin je dnešek časem volna, setkání s přáteli, klidné procházky, ale současně také připomínkou tradic.

Mezi ně patří například schování kapří šupiny pod talíř, pouštění lodiček, rozkrajování jablka, házení pantoflem či lití olova.

Bílé Vánoce? V posledních letech ne 

Lidé mají Vánoce ve svých představách často spojené se zasněženou krajinou a chladným počasím. Přitom od roku 2008 na Štědrý den průměrná teplota vzduchu v Česku nikdy neklesla pod bod mrazu. Loňský Štědrý den byl s průměrem 6,1 stupně Celsia dokonce druhý nejteplejší od roku 1991.

„Zažíváme sérii nejteplejších Štědrých dnů za posledních 30 let,“ shrnul v polovině letošního prosince Český hydrometeorologický ústav.

Pravděpodobnost vánočního sněžení pro letošek meteorologové odhadují na dvacet až třicet procent
Štědrý den se blíží. Kde v Česku zažijí bílé Vánoce? Počasí stále může překvapit

Po Štědrém dnu následuje první svátek vánoční, kdy křesťané oslavují narození Ježíše Krista. Boží hod vánoční patří spolu s Božím hodem velikonočním, neboli Zmrtvýchvstáním Páně, k největším svátkům liturgického roku.