Je správné, že se ministryně Stehlíková omluvila za své výroky? Hlasujte v anketě (vpravo) a diskutujte (pod článkem).

V hlasování na internetu se 98 procent čtenářů vyjádřilo, že není správné, aby se ministryně omlouvala za své výroky v Jesenickém deníku, kde uvedla, že Romové vybydlují domy a posílají své děti krást. Pouze dvě procenta čtenářů Deníku se domnívají, že se omluvila správně.

„Paní ministryni nelze považovat za rasistku. Více než barva pleti nás totiž odlišuje způsob života a poměr ke společnosti,“ napsal Ivan Venclík. Další čtenáři se domnívají, že pokud se někdo rozhodne, že nebude chodit do práce a nebude dodržovat platné společenské normy, nemůže od státu také nic žádat.

„Musí být v tomto případě připraveni, že je stát srovná do společensky požadovaných mezí,“ myslí si čtenář Juřík. Podle něj ministryně Stehlíková pouze popsala to, o co byla požádána. „A také si všimněte, kdo ji napadá? Různé neziskovky, které dostávají na práci s Romy dotace, ovšem výsledek jejich snažení je, jak vidíme, neurčitý,“ dodává Juřík.

Jejich slova nepřímo podporuje průzkum společnosti Člověk v tísni, který před půl rokem přinesl Deník. Praví se v něm, že 80 procent dětí ve věku 12 až 20 let má negativní vztah k Romům. „Pokud tyto výsledky nenazvu přímo alarmujícími, tak zneklidňující jsou určitě,“ řekla vedoucí průzkumu agentury NMS Michaela Bernardová.

Měla se Džamila Stehlíková omluvit?