Kde se štěnice nejčastěji objevují?
Štěnice
jsou asi pět milimetrů velký bezkřídlý hmyz. „Nejčastější místa jejich úkrytů v bytech jsou konstrukce postelí, sedací soupravy, ve švech matrací, v záhybech povlečení, v rámech obrazů, za obložením stěn, v knihách a podobně,“ popsala mluvčí Krajské hygienické stanice Vysočina Jana Böhmová.

Lze si štěnice přivézt v kufru?
Ano. „Lidem radíme, aby si po návratu domů z cest ve vlastním zájmu pečlivě prohlédli všechna zavazadla, případně i třeba podrážky bot. Vhodné je i vyprat přivezené prádlo na co nejvyšší teplotu. A pokud je to možné, využít sušičku a prádlo vyžehlit,“ doporučil mluvčí pražských hygieniků Zdeněk Boublík.

Dospělé štěnice na kůži
Štěnice se šíří Evropou. Řeší je i Česko, účinně je zlikvidují pouze odborníci

Jaká je prevence?
Důležité je zbystřit ihned, jakmile člověk štěnici doma uvidí. „Při prvním zjištění nálezu štěnice je třeba informovat vlastníka, správce a podobně. Ten objedná u odborné firmy, která vlastní osvědčení k výkonu speciální DDD (dezinfekce, dezinsekce a deratizace) dezinsekci,“ napsali experti z Hygienické stanice hlavního města Prahy v informační brožuře. Důležité je podle nich též upozornit o výskytu obtížného hmyzu sousedy. A zjistit, zda se štěnice případně vyskytují i v dalších bytech.

Je povinností hlásit výskyt štěnic hygieně?
Není. Je ale vhodné tak učinit. „Stanice následně provede kontrolu ubytovacího zařízení,“ řekl Boublík.

Dospělé štěnice na kůžiDospělé štěnice na kůžiZdroj: ČTK

Jaké kousance jsou od štěnic?
Jak uvedla mluvčí hygieniků z Vysočiny Jana Böhmová, bodnutí štěnicí samo o sobě nebolí. „V místě bodnutí se objeví lokální reakce: narůžovělé až zarudlé makuly, pupeny, které svědí a v případě škrábání se mohou infikovat. Pokud nejsou rozškrábány, mizí samy během týdne,“ přiblížila.

Kousla štěnice, nebo blecha?
Blechy i štěnice patří mezi členovce. Jsou si podobné, štěnice jsou ale větší. „Rozlišení bodnutí štěnicí od pobodání jinými členovci je obtížné,“ konstatovala Böhmová. Vodítkem může být, že štípance od štěnice se mohou objevit v řadách za sebou.

Nosatci jsou drobný hmyz, který si často přinesete domů už z obchodu.
Tyto druhy miniaturního hmyzu možná máte doma. Žijí i tam, kde je uklizeno

Jaká je reakce po kousnutí?
Někteří lidé podle Böhmové nemusí mít žádnou reakci. „U jiných ale může dojít i k alergické reakci,“ uvedla. Může se jim udělat velký otok a zarudnutí v místě bodnutí, velmi zřídka až anafylaxe, což je náhle vzniklý a život ohrožující stav, k němuž většinou dojde prudkou reakcí organismu.

Kdy vyhledat lékaře?
Pokud člověka štěnice takzvaně pokouše, je podle Boublíka potřeba zamezit škrábání postiženého místa, aby nedošlo k zanesení infekce do ranky. „K potlačení svědění je možné využít volně prodejné přípravky v lékárně, například fenistil,“ sdělil. Když se ale vlivem škrábání ranka zanítí či vznikne alergická reakce, je třeba to nepodcenit. „Pokud kousnutí od štěnice nepřestává svědit a pálit, na kůži se objeví velké hnisající puchýře, dojde k zanícení ran vlivem škrábání nebo se projeví alergická reakce, je nutné vyhledat lékařskou pomoc,“ zdůraznila Jana Böhmová.