"Mám podezření, že představitelé KSČM poškozují svými výroky a konáním obranyschopnost republiky," uvedl Štětina. Argumentuje přitom tím, že zákon hovoří o trestech pro české občany, kteří ve spojení s cizí mocí rozvracejí republiku nebo páchají násilné akce proti obranyschopnosti země.

"Pan Štětina má za prvé velmi svéráznou představu o svobodě myšlení a názorů a za druhé se domnívám, že stále více je připraven na to navštívit psychiatra," reagoval na Štětinovu iniciativu poslanec a zahraniční expert KSČM Václav Exner.

Komunisté naopak zvažují stížnost k Ústavnímu soudu kvůli způsobu, jakým se rozhodlo o pobytu amerických expertů v Česku. Ti zde zkoumají vhodné místo pro umístění protiraketové radarové základny. Komunisté vznik základny ostře odmítají.

Proti základně ale vystupují i někteří zástupci Strany zelených, která Štětinu do Senátu nominovala. Štětina spolu se senátorem Martinem Mejstříkem (za Cestu změny) v minulosti stál za návrhem novely trestního zákona, jehož cílem je zákaz propagaci komunismu.