"Proboha, v žádném případě ne, protože on sám se musí očistit. … Nezměním tento názor, protože bych se tím naprosto zesměšnil," řekl Zeman 25. ledna 2018 v debatě České televize se svým protikandidátem Jiřím Drahošem. Reagoval tím na dotaz moderátorky, zda by udělil Babišovi abolici a zda v této věci nezmění názor. Uvedený výrok z prezidentské debaty se dnes začal objevovat na sociálních sítích jako reakce na to, že Zeman je nyní rozhodnutý případné obnovené Babišovo stíhání zastavit.

"Pan prezident názor nezměnil. Pokud by nebylo pravomocně trestní stíhání zastaveno, o abolici by nebyla řeč," napsal na twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident Miloš Zeman.
Kauza Čapí hnízdo: Pokud bude stíhání obnoveno, zastavím ho, prohlásil Zeman

Trestní stíhání premiéra a dalších obviněných zastavilo před týdnem městské státní zastupitelství v Praze (MSZ). Usnesení je pravomocné. Nyní ho dostane na stůl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, který může rozhodnutí potvrdit, nebo zrušit. Na přezkoumání má tři měsíce.

"Když se do toho už nebude vrtat, tak bude klid a budu rád. Kdyby se do toho vrtalo, tak prezident má ústavou dané právo abolice," řekl ve čtvrtek Zeman. "Pokud by to bylo nutné, a já věřím, že to nutné nebude, pak bych k tomuto ústavnímu kroku sáhl," dodal. Případnou abolici podle ústavy musí spolupodepsat předseda vlády či jiný pověřený člen kabinetu.

Pražští žalobci vysvětlili zastavení stíhání tím, že společnost Farma Čapí hnízdo splňovala podmínky definice malého a středního podniku. Právě pro ně přitom byla určena padesátimilionová evropská dotace, kterou farma v létě 2008 získala.

Andrej Babiš a Čapí hnízdo.
Zastupitelství zveřejnilo rozhodnutí ke kauze Čapí hnízdo. Polovina je začerněná

Prezident řekl, že před tímto rozhodnutím státních zástupců by s abolicí váhal. "Pokládal bych to za poněkud svévolné," podotkl. Nyní by ale pokračování trestního stíhání považoval za politické rozhodnutí. Babiš tvrdí, že se žádný trestní čin nestal, a abolice proto nebude potřeba. Stíhání kromě něj čelili i jeho blízcí a bývalí představitelé společnosti Farma Čapí hnízdo.

NSZ: Prohlášení prezidenta nebude mít vliv na postup NSZ 

Čtvrteční prohlášení prezidenta o možném udělení milosti premiérovi Babišovi v kauze Čapí hnízdo nebude mít podle Nejvyššího státního zastupitelství vliv na postup nejvyššího žalobce. Postupovat bude přesně podle zákona, řekl ČTK mluvčí nejvyššího státního zástupce Petr Malý. Zeman ve čtvrtek řekl, že zamýšlí zastavit případné stíhání premiéra, kdyby bylo obnoveno.

Předseda spolku Milion chvilek pro demokracii Mikuláš Minář.
Milion chvilek žádá o celé zdůvodnění zastavení Babišova stíhání

Prezident by využil takzvané abolice. "Když se do toho už nebude vrtat, tak bude klid a budu rád. Kdyby se do toho vrtalo, tak prezident má ústavou dané právo abolice," řekl Zeman čtvrtek televizi Barrandov. "Pokud by to bylo nutné, a já věřím, že to nutné nebude, pak bych k tomuto ústavnímu kroku sáhl," uvedl.

"Prohlášení pana prezidenta o možnosti udělení milosti panu premiérovi nebude mít žádný vliv na postup nejvyššího státního zástupce při přezkoumávání zákonnosti usnesení o zastavení trestního stíhání. Nejvyšší státní zástupce je v této věci vázán zákonem a také přesně podle zákona bude postupovat," uvedl mluvčí NSZ Malý.