"Nebyl objasněn skutkový stav v rozsahu nezbytném pro rozhodnutí a došlo k opomenutí odůvodnění některých podstatných otázek v oblasti skutkového i právního hodnocení věci," zdůvodnil Zeman své rozhodnutí o částečném zrušení usnesení. Pro dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha je Zemanův právní názor závazný.

"V současné době není důkazní situace na to, aby mohla být věc obžalována, nebo zastavena," uvedl Zeman. Zároveň ale zdůraznil, že nepředjímá, jaký má být výsledek vyšetřování, a že u obviněného Babiše i Mayerové je nutné ctít presumpci neviny. Šaroch nemá k novému rozhodnutí ve věci žádnou lhůtu.

Andrej Babiš a Čapí hnízdo.
Kauza Čapí hnízdo: Státní zastupitelství zastavilo stíhání Babiše i dalších

Čapí hnízdo - InfografikaZdroj: DeníkNejvyšší státní zástupce uvedl, že přezkumem Šarochova rozhodnutí odhalil nedostatky ve skutkové rovině i v rovině právního hodnocení. Zmínil mimo jiné nesprávné hodnocení důkazů a neúplné vyhodnocení evropské legislativy. Kriticky se vyjádřil i k činnosti regionální rady, která dotace Čapímu hnízdu poskytla. Podle něj bylo hodnocení projektu zejména v úvodní fázi naprosto formální a rada nepřezkoumala majetkovou strukturu žadatele.

Zeman měl na přezkum 60 svazků vyšetřovacího spisu a pěti svazků spisu dozorového celkem tři měsíce času. "Samotný spis jsem řešil tři týdny, celkem intenzivněji," popsal na tiskové konferenci, kterou provázel značný zájem novinářů. Na místě jich byly asi dvě desítky a televizní štáby rozmístily své kamery už zhruba tři čtvrtě hodiny předem.

Pro dozorujícího státního zástupce Jaroslava Šarocha je Zemanův právní názor závazný. Ve věci bude muset provést úkony a doplnění, které mu nejvyšší státní zástupce nařídí. "V současné době není důkazní situace na to, aby mohla být věc obžalována, nebo zastavena," uvedl Zeman. Zároveň ale zdůraznil, že nepředjímá, jaký má být výsledek vyšetřování, a že u obviněného Babiše i Majerové je nutné ctít presumpci neviny.

Babiš vinu dlouhodobě odmítá

Pražské městské státní zastupitelství pravomocně zastavilo Babišovo stíhání v polovině září. Premiér jakoukoliv vinu dlouhodobě odmítá. Definitivní zastavení stíhání se týká Babišovy manželky Moniky, dcery Adriany Bobekové, švagra Martina Herodese a bývalého člena společnosti Farma Čapí hnízdo Josefa Nenadála. Zeman řekl, že se u nich nepodařilo prokázat subjektivní stránku trestné činnosti. Zvlášť stíhá policie ještě Babišova syna Andreje.

Prezident Miloš Zeman už dříve uvedl, že kdyby bylo stíhání obnoveno, rozhodne o tzv. abolici. V jejím důsledku by bylo další Babišovo stíhání nepřípustné. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček dnes na twitteru uvedl, že prezident se k rozhodnutí nejvyššího státního zástupce vyjádří ve čtvrtečním pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov. Šéf žalobců na novinářský dotaz řekl, že možnou abolici při svém aktuálním rozhodování nevzal v potaz. Premiér opakovaně tvrdil, že by abolici nepřijal. Abolice vyžaduje spolupodpis předsedy vlády nebo jím pověřeného člena vlády.

"Kombinace trestně stíhaného premiéra a aktuálního auditu Evropské komise k střetu zájmů premiéra Babiše je nepřijatelná. Je to závažná zpráva, která má vliv na celou politickou scénu. Premiér Babiš by měl do vyřešení svých problémů odstoupit a nezatěžovat jimi ČR. Očekávám, že Andrej Babiš začne řešit své osobní problémy tak, aby nevznikaly žádné pochybnosti. To znamená, že do vyřešení svých osobních problémů nebude premiérem," uvedl ve vyjádření pro ČTK předseda ODS Petr Fiala. Na twitteru poznamenal, že by měl nabídnout funkci jinému zástupci ANO.

"Vyzývám Andreje Babiše, aby z důvodu obnoveného stíhání a rovněž permanentního střetu zájmů, ve kterém je, odstoupil z čela vlády," napsal na twitteru šéf Pirátů Ivan Bartoš.

KDU-ČSL podle Marka Výborného respektuje rozhodnutí nejvyššího žalobce a má v něj naprostou důvěru. "Vyzývám všechny politiky, aby se zdrželi jakéhokoli tlaku na orgány činné v trestním řízení," napsal ČTK v SMS zprávě. "Je důležité, aby bylo v dohledné době rozhodnuto. Jinak bude Andrej Babiš i nadále koulí u nohy naší politické scény a kultury. Pravdou je, že v každé civilizované zemi by premiér s těmito osobními problémy dávno rezignoval," doplnil.

"Zastavení trestního stíhání Andreje Babiše vzbuzovalo nemalé pochybnosti a nechalo za celou kauzou pachuť. Je potřeba, aby kauzu projednal a rozhodl nezávislý soud ve veřejném jednání. Jen tak nezůstanou za kauzou spekulace a pochybnosti, ať už bude nakonec Andrej Babiš odsouzen či nikoliv," poznamenala na dotaz ČTK předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

"Vyzýváme, aby toto rozhodnutí nebylo nikým zpochybňováno a nebyly tak podrývány základy právního státu. Andrej Babiš se musí zdržet veškerých kroků směrem ke státnímu zastupitelství a policii, které by mohly zavdávat pochybnosti o rovném a nestranném procesu. Zpochybňování rozhodování orgánů činných v trestním řízení by byl pro českou justici krok do hrobu. Naše justice naopak potřebuje získat zpět důvěru v očích veřejnosti," uvedl v tiskovém komentáři šéf STAN Vít Rakušan.

Andrej Babiš a Čapí hnízdo.
OLAF: Na Čapí hnízdo nebyly použity peníze EU. Stíhání je v českých rukou

Předseda ČSSD Jan Hamáček nevidí důvody k odchodu ČSSD z vládní koalice. Babišovy kauzy ale podle šéfa sociálních demokratů komplikují vládě práci. ANO je zodpovědné za to, koho nominuje na premiéra, uvedl na dotaz ČTK.

"ČSSD nemá žádný nový důvod k tomu, aby měnila své rozhodnutí o účasti ve vládě. Kauzy pana premiéra komplikují vládě práci a poškozují její úsilí o prosazování programu, který pomáhá lidem. Hnutí ANO zvítězilo ve volbách. Má plné právo i plnou zodpovědnost za to, koho nominuje na premiéra," uvedl Hamáček. 

Podstatou případu je to, že společnost Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na niž by jako součást Agrofertu neměla nárok. Po několika letech se společnost pod Agrofert vrátila. Babiš vlastnil holding do předloňského února, pak jej vložil do svěřenských fondů.