Senát letos navrhl, aby lidé měli k majetkovým přiznáním komunálních politiků přístup na základě individuálních žádostí, Sněmovna to ale na konci května zamítla. Senátoři přitom argumentovali tím, že stávající pravidla by kvůli obavám z lidské závisti odradila zájemce o místa v obecních zastupitelstvech v nadcházejících komunálních volbách. Požadovali proto, aby se komunální politici dozvěděli, kdo se o jejich majetkové poměry zajímal.

Andrej Babiš a Čapí hnízdo.
Babiš bude muset prokázat, že neovládá svěřenecký fond

Polčák už po rozhodnutí Sněmovny avizoval, že požádá senátory o podání podnětu k Ústavnímu soudu. Podrobnosti se chystá představit ve středu a očekává, že podnět snadno získá dostatečnou podporu mezi senátory i z dalších poslaneckých klubů.

„Vzhledem k tomu, že Senát tehdy hlasoval jako celek proti předloze ve znění, které schválila Poslanecká sněmovna, tak tam nebude žádný problém. My očekáváme, že to podepíšou nejméně tři desítky senátorů,“ řekl dnes ČTK.

Senátoři budou požadovat zrušení některých ustanovení zákona o střetu zájmů, ne zákona jako celku. „Samozřejmě to nejde proti neveřejné části,“ řekl Polčák. Podle úpravy schválené Sněmovnou mají být neveřejné všechny údaje o závazcích a movitých věcech komunálních politiků.

Prezident Miloš Zeman
Zákon o střetu zájmů se nebude vztahovat ani na prezidenta