"Bezprostředně poté, co (americký prezident Donald) Trump vydal pokyn ke stažení amerických vojáků, zahájilo Turecko a jím podporované džihádistické milice minulou středu invazi do severní Sýrie, konkrétně autonomní oblasti známé jako Rojava. Kurdsko-arabské syrské demokratické síly čelí na více než 400 kilometrů dlouhé frontě ohromné přesile druhé nejsilnější armády NATO. Každým dnem přibývají civilní oběti," uvedli organizátoři.

Odsoudit invazi podle nich nestačí, požadují okamžité zavedení bezletové zóny nad severní Sýrií, uvalení ekonomických sankcí na Turecko a embarga na dovoz zbraní a vojenského materiálu do Turecka.

Na demonstraci v Praze jsou vidět kurdské a české vlajky a transparenty s hesly jako "Žádné zbraně Turecku", "Svobodný Kurdistán, pryč se všemi tyrany", "Ekonomické sankce pro Turecko" nebo "Erdogan je terorista". Lidé také skandovali "Ať žije mezinárodní solidarita a svobodný Kurdistán".

Ankara tvrdí, že cílem operace je vyčistit oblast u tureckých hranic od teroristů, za něž označuje kurdské milice. Chce tam také vytvořit pásmo, kam hodlá dopravit z Turecka velkou část ze 3,6 milionu syrských uprchlíků.

Domovy opustily statisíce lidí

Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) dnes informovala, že při turecké operaci na severovýchodě Sýrie proti syrským kurdským milicím zemřelo za týden 71 civilistů, včetně 21 dětí. Podle této organizace, která dění v Sýrii monitoruje z Londýna prostřednictvím svých místních zdrojů, muselo také už na 300 tisíc lidí v oblasti opustit své domovy.

Podle organizátorů dnešní demonstrace se objevují důkazy o páchání válečných zločinů, například popravy civilistů bez soudu. "Započalo etnické čištění severní Sýrie podobné tomu, které Erdoganova armáda provedla před rokem a půl v Afrínu. Turecká ofenzíva navíc povzbudila spící buňky takzvaného Islámského státu, které zintenzivnily své útoky," uvádí organizace Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu kurdské Rojavy sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí, akce podle mluvčí strážníků Terezy Kadrnožkové byla klidná. Na náměstí byly k vidění syrské vlajky. Řečníci mimo jiné podpořili zákaz vývozu zbraní do Turecka. Požadovali také mezinárodní prošetření podezření z válečných zločinů, kterého se na území Rojavy turecké jednotky podle nich mohou dopouštět.

Vyjádřit svůj postoj proti událostem v Sýrii přišla i Lucie Čechovská. „Osobně se angažuji v boji o prosazování rovnosti. A způsob, jakým se v tomto konfliktu zachází s lidskými právy a právy žen je tristní. Přijde mi, že jediné, co jako běžní lidé můžeme udělat je tady stát a tím vyjádřit solidaritu,“ řekla účastnice akce.