Četnost případů, kdy chmatáci coby podomní prodejci okradli v bytě staré lidi, donutila Dobříš na Příbramsku k nové vyhlášce, která od října zakazuje podomní a pochůzkový prodej.

Případy mají velmi podobné scénáře. Pod záminkou výhry peněz se v srpnu vloudila domů k sedmaosmdesátileté stařence v Příbrami neznámá žena. „Žena dala seniorce místo jednoho tisíce korun dvoutisícovku a chtěla tisícovku vrátit. Seniorka vyndala z kredence bankovku a dva tisíce od ženy si uložila do peněženky poblíž. Žena využila nestřeženého momentu a z kredence odcizila hotovost 11 tisíc korun,“ uvedla policejní mluvčí Lenka Pavlová.

Větší počet případů poslední dobou zaznamenali strážníci v Dobříši. „Jeden ze zlodějů odvede pozornost a druhý krade, dochází i k napadením starých lidí,“ popisuje dobříšská strážnice Alena Kovaříková. „Senioři často už hůře slyší, vidí, špatně se pohybují a jsou méně obezřetní. Proto doporučujeme ignorovat nabídky zboží a ihned volat městskou policii. Kromě vykázání z města je čeká pokuta až ve výši tisíc korun,“ nabádá strážnice a dodává, že důležité je všímat se poznávacích znamení kvůli případnému popisu osoby.

Okrádání seniorů se snaží zamezit i Příbram, ale ne vyhláškou. Městská policie pořádá se seniory různé besedy a před nedávnem město nainstalovalo zhruba 150 seniorům zdarma na dveře bezpečnostní řetízky.

„Vyhláška tyto problémy nevyřeší. V případě podezření na podvodníky je nejúčinnější volat městskou policii,“ vyjádřil se mluvčí příbramské radnice Jiří Kubík.

Radnice pomáhá seniorům, nainstalovala jim řetízky

Starší lidé v Příbrami se mohou cítit bezpečněji. Zloděje a podvodníky bude brzdit bezpečnostní řetízek. Nejen v Příbrami se totiž objevují případy, kdy podvodníci zneužijí důvěřivosti starších lidí. S tímto nešvarem začala radnice společně s Městskou policií Příbram bojovat bezplatnou instalací bezpečnostních řetízků.

„U nás v baráku otravuje hodně lidí, takže řetízek je potřebná věc. Jsem ráda, že město nám vyšlo vstříc,“ řekla Jana Zimová z Domova pro seniory v Příbrami. Žije v přízemí panelového domu a již několikrát zpozorovala nezvané hosty. Podle ní se v domě někdy pohybují různé existence. „Tady dole jsou sklepy a ty lákají zloděje. Lidé při průchodu nezavírají vchodové dveře a pak k nám může vniknout kdokoli. Určitě se teď budu cítit bezpečněji,“ pochvaluje si Jana Zimová.

Město Příbram mělo k dispozici celkem 150 bezpečnostních řetízků. „V úvodu nebyl velký zájem o instalaci, ale postupně zájemci přibývali. Nyní už nám zbývá posledních přibližně pět řetízků,“ uvedl Milan Fára z Městské policie Příbram. Samotná instalace trvá několik minut. „Starším lidem se musí vysvětlit používání řetízků a pak budou plnit svou funkci,“ řekl zámečník Pavel Netušil, který instaloval bezpečnostní zařízení v rámci projektu Bezpečný domov – senioři.

Čtěte také: Předváděcí akce: Nátlak na seniory je čím dál drsnější