Ožehavost tématu dokazuje i obsáhlá debata, která anketu provází.

„Jestliže je někdo cholerik nebo bezohledný riskér, nepatří za volant. Jedině přísné a důkladné psychotesty začínajících řidičů a pachatelů nehod by mohly něco vyřešit,“ domnívá se čtenář Landík.

Podle čtenářů se však obtížně mění atmosféra ve společnosti, když se nehod dopouštějí i nejvyšší politické a policejní špičky.

„Tady by mělo platit padni komu padni. Když se to stane na západ od našich hranic, tak se to ohromně rozmázne a ten viník vše přizná a omluví se. U nás se pouze zatlouká. Například bývalý premiér Jiří Paroubek, když jede ve voze nad 150 kilometrů v hodině, tak vždycky spí,“ uvádí Jaroslav Hořín z Centra dopravní prevence hořký příklad.

Čtenářům vadí i to, že se v rádiích zcela legálně a beztrestně upozorňuje, kde právě policisté hlídkují. „Na chvilku zvolní, ale za chvíli jedou opět ve svém stylu - rychle a nebezpečně," myslí si Míša.

Bojíte se jezdit na českých silnicích? Čtenáři říkají, že ano.

Pochybnosti panují rovněž nad kurzy v autoškolách. Podle slov čtenářů jsou nedostatečné. „Autoškola je dneska hotová klidně za měsíc. Jaké zkušenosti asi může absolvent během tohoto kurzu získat?“ ptá se čtenář Lukáš Brhel.

Mezi názory se objevovala i výtka směrem k výrobcům a producentům ropných produktů. „Ropní magnáti zabrání všemu, coby mohlo snížit spotřebu benzinu. Pokud by se auta pohybovala podle předpisů, spotřeba benzinu by klesla asi o 15 procent. To jsou strašný peníze, tomu přece musí za každou cenu zamezit,“ hájí se čtenář s příznačným jménem Ropák.

Objevují se také návrhy, aby mohly soukromé firmy dokumentovat a oznamovat dopravní přestupky, přísněji postihovat motocyklisty či vystavovat řidičské průkazy až v 21 letech se zkušební dobou tři roky.

„Soukromý monitoring přestupků není dopravácká záležitost. Tam dochází ke střetu s ochranou osobních dat. Třeba Britové to sice zkoušeli, ale velmi brzy z toho opět vycouvali, právě kvůli těmto omezením,“ připouští expert Hořín.

V galerii názorů nalezneme rovněž postesknutí, že podobná kultura jako na českých silnicích už není nikde jinde. „Řidiče z povolání jsem dělala 27 let a tolik lidského neštěstí jako u nás jsem nikde neviděla. Ato jsem několikrát projela Evropu a deset měsíců jezdila v Americe,“ svěřila se čtenářka Stáňa.