V pondělí začne sbírat podpisy pod petici nutné k registraci nové strany. Uskupení má také registrovanou internetovou doménu www.lidem.cz, jejímž držitelem je manžel vicepremiérky Charles Peake, vyplývá ze záznamu na webu doménového správce CZ.NIC.

„Po společné diskusi jsme se rozhodli zvolit název vycházející ze slov ‚liberální demokraté' – LIDEM," uvedla Peake v tiskovém prohlášení. Název podle ní navrhl jeden z přispěvatelů na sociální síti Facebook. Jméno uskupení dnes schválil přípravný výbor strany, který vybíral z téměř stovky různých návrhů.

„Chceme se profilovat jako strana liberálního pravostředového zaměření a hodláme se zasadit o obnovu důvěry veřejnosti v systém parlamentní demokracie a politiky," uvedla Peake v prohlášení.

„Mně nikdy nešlo o jméno, mně šlo vždycky o obsah," řekl dnes místopředseda koaliční TOP 09 Miroslav Kalousek. Jeho strana je spolu s novým uskupením ve vládě. Poslanec ČSSD David Rath označil název budoucí strany Peake a dalších poslanců za velmi zvláštní. „Já bych jim doporučoval spíš ‚Klíšťata lidí u moci', to víc vystihuje jejich podstatu. Tedy přisát se na moc a držet se tam zuby nehty," komentoval volbu názvu.

Nikdo si je nesplete

Předseda nyní neparlamentních lidovců se vyjádřil k tomu, jestli si voliči nebudou plést LIDEM s názvem jeho strany. „Křesťanská demokracie je tady v rámci KDU-ČSL přes 90 let. Tradice a zakotvenost tady je a určitě si nás nikdo nesplete," řekl dnes Pavel Bělobrádek.

Budoucí politická strana dnes zároveň vyhlásila soutěž na své nové logo. Strana v nejbližších dnech osloví mladé výtvarníky uměleckých škol se žádostí o vytvoření loga LIDEM. Autor vítězného návrhu obdrží finanční odměnu 10.000 korun a nabídku další spolupráce s politickým subjektem.

Petice

V nejbližších dnech zahájí přípravný výbor sběr podpisů pod petici, která je nutná pro podání žádosti o registraci strany. Výbor připravuje i stanovy a politický program.

Platforma vytvořená kolem Peake a ministrů či poslanců, kteří ji následovali při odchodu z VV, je od minulého týdne součástí vlády. V kabinetu nahradila právě Věci veřejné, které přešly do opozice. Nová koalice v pátek získala důvěru Poslanecké sněmovny.

Peake a další poslanci opustili VV oficiálně kvůli tomu, že nesouhlasili s politikou ultimát a konfrontací s koaličními partnery. Peake má na své straně dalších sedm poslanců, což zatím nestačí na založení vlastního klubu ve sněmovně. Tři poslanci VV zůstali ve straně, za níž byli zvoleni do sněmovny. Slíbili ale podporovat vládu v bodech, které se shodují s jejím programovým prohlášením a principy VV.

Sponzor Jankovský

K Peake se přidali i ministr dopravy Pavel Dobeš a ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský. Oba byli zvoleni za VV. Jankovský dokonce patřil ke sponzorům strany, která byla donedávna ve vládě.

Úmysl vytvořit novou politickou stranu oznámila Peake již krátce po vystoupení z VV. přípravný výbor nového subjektu tvoří vedle ní ještě poslanci Lenka Andrýsová, Jiří Rusnok a Martin Vacek a také Pavel Kotrba.

Základní údaje o nové politické straně Karolíny Peake

* V úterý 17. dubna 2012 oznámila vicepremiérka a první místopředsedkyně VV Karolína Peake, že ukončila členství ve straně a odešla z jejího poslaneckého klubu. Zároveň uvedla, že zakládá novou politickou platformu, která by se mohla stát součástí vládní koalice místo původních VV.

* Peake, která dlouhodobě patřila k nejužšímu vedení VV, údajně opustila stranu proto, že nesouhlasila s politikou ultimát a konfrontací s koaličními partnery.

* K Peake se vzápětí přidali ministři Pavel Dobeš a Kamil Jankovský (nejsou poslanci) a sedm poslanců zvolených za VV. To zatím nestačí na založení vlastního klubu ve sněmovně. Tři další poslanci VV zůstali ve straně, ale slíbili podporovat vládu v některých programových bodech.

* Platforma kolem Peake se nakonec stala součástí vlády premiéra Petra Nečase (ODS) a Věci veřejné přešly do opozice. Nová koalice získala 27. dubna důvěru Poslanecké sněmovny.

* Již krátce po vystoupení z VV Peake avizovala, že pomýšlí na založení nového politického subjektu. V jeho přípravném výboru jsou vedle ní ještě poslanci Lenka Andrýsová, Jiří Rusnok a Martin Vacek a také Pavel Kotrba.

* Přípravný výbor vznikající politické strany dnes schválil název strany vycházející ze slov „liberální demokraté" – LIDEM. Název navrhl jeden z přispěvatelů na Facebooku. Přípravný výbor také rozhodl o vyhlášení soutěže pro mladé výtvarníky na vytvoření loga nové politické strany