Redukci ministerstev prosazuje třeba i TOP 09, ráda by sloučila ministerstva dopravy, průmyslu a obchodu a ministerstvo pro místní rozvoj a jejich agendu přesunout do nového ministerstva hospodářství.

Zelení doufají, že zrušení ministerstva pro místní rozvoj by přineslo úspory a převedení evropských dotací pod úřad vlády by podle nich mohlo zajistit lepší dohled a efektivnější čerpání z fondů. „Ministerstvo pro místní rozvoj je zbytečné. Agendy by se rozdělily mezi ministerstvo životního prostředí, ministerstvo zemědělství a úřad vlády," řekl Liška.

O zrušení některých ministerstev uvažovala loni i vláda Petra Nečase (ODS). Mluvilo se o sloučení ministerstva kultury se školstvím a také spojením ministerstva pro místní rozvoj, životního prostředí a zemědělství. ČSSD tehdy takový plán odmítla, byla by pouze pro zánik ministerstva pro místní rozvoj.

Snížení DPH navrhují i další strany

Zelení, kteří dnes představili svůj ekonomický program, navrhují snížit nižší sazbu DPH, která v letošním roce činí 15 procent. Do této sazby chtějí zahrnout i komodity, které jsou „společensky prospěšnější a šetrnější", jako jsou místní biopotraviny či veřejná doprava. Výpadek v příjmech by zelení kompenzovali mírným zvýšením základní sazby DPH.

S EU chce Strana zelených vyjednávat o zavedení nulové DPH na učebnice a některé potraviny. Výjimku u EU by rádi vyjednali i lidovci, ti by chtěli nulovou DPH na dětské plenky.

Snížení DPH navrhují i další strany – například ČSSD, hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše a Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury.