ČSSD zvažuje několik jmen, místo lídra nabídla předsedovi Bohuslavu Sobotkovi, ten ale chce vést kandidátku opět na jihu Moravy.

Poslanci budou po nevyslovení důvěry vládě Jiřího Rusnoka rozhodovat o rozpuštění dolní komory příští úterý. Předčasné volby se pak uskuteční do 60 dnů od rozpuštění.

Velká obliba

O složení kandidátek dnes jednalo předsednictvo pražské TOP 09. V Praze se zatím jako o lídrovi jednoznačně mluví o Karlu Schwarzenbergovi, který se podle výsledků prezidentských voleb těší v metropoli velké oblibě. „S pravděpodobností hraničící s jistotou počítáme s tím, že lídrem v Praze bude Karel Schwarzenberg," řekl předseda pražské TOP 09 František Laudát. Rozhodnou ale podle Laudáta musí výkonný výbor.

Pražská ODS bude o podobě kampaně jednat ve čtvrtek. Svoboda zatím nechtěl spekulovat, kteří lidé stranu do voleb povedou. Řekl, že by chtěl být na prvním místě kandidátky on. Pokud by spolustraníci dali přednost někomu jinému, o kandidatuře v jiném kraji by neuvažoval. „Moje místo je na pražské kandidátce, i kdyby na nižší pozici," řekl Svoboda.

Mezi pražskými politiky se mluví také o tom, že není vyloučeno, že kandidátku ODS v Praze by mohla vést starostka Prahy 2 a poslankyně Jana Černochová. Důležité totiž také je, zda státní zástupce neobžaluje Svobodu kvůli kauze opencard. Pak by jej zřejmě ODS vůbec nenominovala.

Ve hře je i Tejc

V sociální demokracii se původně diskutovalo mimo jiné o odborovém předákovi Jaroslavu Zavadilovi. V pondělí krajský výkonný výbor požádal o vedení pražské kandidátky předsedu strany Sobotku, jenž to však odmítl. Podle informací se mezi sociálními demokraty mluví i o poslanci Jeronýmovi Tejcovi, jenž by se z domovské Moravy přesunul do čela pražské kandidátky. Tato varianta je prý ale nejnepravděpo­dobnější z výše zmíněných. Další jednání uvnitř pražské ČSSD by se měly uskutečnit zhruba za týden.

Jasno už mají komunisté, jejichž kandidátku v Praze povede zastupitelka, poslankyně a předsedkyně krajského výboru Marta Semelová. Jako dvojka nastoupí Jiří Dolejš. Lídrem zelených bude patrně předseda strany Ondřej Liška. Pražské předsednictvo lidovců v pondělí navrhlo bývalého ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů Daniela Hermana. Záležet ale bude na rozhodnutí celostátního výboru.

Jasno zatím nemá ani Strana práv občanů – zemanovci. „Tohle je věc, která je v diskusi, konečně rozhodnutí teprve přijde. Je to interní věc, proto nebudeme říkat, která jména jsou ve hře," řekl místopředseda krajského výboru pro organizaci SPOZ Jiří Bejlovec s tím, že ve hře jsou jména jak straníků, tak i nezávislých odborníků.