Občané i v naší zemi si začínají uvědomovat, jak jejich život ovlivňují bruselská rozhodnutí. Evropské fondy nabízejí tisíce pracovních příležitostí a stovky projektů. Díky europoslancům se zlevnilo volání ze zahraničí, zvýšila se ochrana spotřebitelů, například zákazem používání éček v potravinách pro děti nebo odškodňováním cestujících při zpožděných letech. A také nás rozčilují příkazy ohledně povolených žárovek či užívání názvů tradičních potravin. Lidem ovšem dochází, že bez aktivní české role v Evropě nelze ovlivnit nic.

Účast v evropských volbách je tradičně sotva třetinová. Lídr evropské kandidátky ODS Jan Zahradil, který je 
v Bruselu doma víc než v Praze, Deníku potvrdil, že letošní květnové hlasování je ze všech zmíněných důvodů důležitější než kdy dříve. „Otázkou ale je, zda tomu bude odpovídat i zájem veřejnosti. Podle našich odhadů nebude účast rozhodně vyšší než před pěti lety, spíše nižší." Tomu strany hodlají čelit nasazováním populárních a respektovaných osobností.

Znalec poměrů vs. levicový guru

Hnutí ANO chce potvrdit svůj říjnový úspěch. Jeho kandidátku povede zkušený bruselský vyjednavač a znalec poměrů Pavel Telička. Podnikatelskému pojetí ANO se postaví sociolog Jan Keller za ČSSD, jakýsi guru intelektuální levice. Jeho pojetí evropanství je silně sociální 
a vizionářské.

Zcela opačný přístup má Tomio Okamura, který vytáhl eso v podobě advokátky Kláry Samkové. Ta se ihned zařadila po bok evropských skeptiků až extremistů typu Marine Le Penové či Geerta Wilderse. „Já budu vždy ochraňovat Evropskou unii před imigranty. Emigrace do zemí EU je skutečně průšvih velkého formátu," uvedla hned po oznámení své nominace.

Žádný trumf

Těžko říct, zda tato rétorika na české voliče zabere. Mohla by, protože tradiční pravice nemá v rukávu žádný trumf. Nejvíc tápe TOP 09. Koketuje 
s oblíbeným Jiřím Pospíšilem, který vystoupil z ODS, ale konkrétní nabídku mu zatím nedali. „Na žádné dveře neklepu, když budu osloven, zvážím to. EP by neměl být odkladištěm zasloužilých politiků. Je totiž důležité, kdo bude v Bruselu hájit české zájmy. Osobně by mě zajímala hlavně justiční témata," sdělil Jiří Pospíšil. Podobně hovoří 
i další možný adept TOP 09, ekonom Luděk Niedermayer. „Byl bych rád, kdyby eurovolby nebyly vnímány jako hlasování druhého řádu, Evropa není cosi vnějšího, to jsme my," míní bývalý viceguvernér ČNB. Pokud by kandidaturu přijal, chtěl by prosazovat fiskálně odpovědnou politiku a udržitelnost klimatu včetně energetických úspor."

Vít Beneš, výzkumník Ústavu mezinárodních vztahů, regionálnímu Deníku řekl:

Evropská unie jsou i čeští úředníci a poslanci

Význam Evropského parlamentu (EP) snižuje, že ho lidé vnímají jako relativně neviditelné těleso, které nedokáže ovlivnit zásadní otázky, říká Vít Beneš, výzkumník Ústavu mezinárodních vztahů.

Je EP v rámci EU vlivnou institucí a vyvíjí se jeho postavení?
Evropský parlament od zavedení přímých voleb v roce 1979 postupně posiluje své postavení v tom smyslu, že se rozšiřuje okruh oblastí, ve kterých spolurozhoduje s Radou EU. Na druhou stranu název Evropský parlament může být do jisté míry zavádějící, obzvlášť kdybychom ho srovnávali s národními parlamenty. Jeho pravomoci jsou v podstatě menší. EP nemůže navrhovat legislativu EU a nemůže navrhovat ani její rušení.

Myslíte, že mají lidé v povědomí význam EP?
Obecně bych řekl, že tady existuje slabé povědomí o tom, jak funguje EU. Nejen, jak funguje EP ale všechny základní instituce EU, což znamená Evropskou radu, Radu EU, Evropskou komisi a Evropský parlament. Málo lidí si například uvědomuje, že „Brusel" jsou i čeští ministři a úředníci, kteří tam jezdí na zasedání Rady EU. Jsme svědky zkresleného obrazu, kdy je unie ztotožňována s nějakým bruselským byrokratem a zapomíná se na, že EU jsou nejen evropští poslanci, ale i čeští úředníci.

Výzkumník Ústavu mezinárodních vztahů Vít Beneš.V roce 2009 se konaly volby do EP, které měly historicky nejnižší účast. Čím si to vysvětlujete?
Těžko můžu generalizovat, co je příčinou nízké účasti. Jednak se tam promítá nízké povědomí o tom, co parlament dělá. Promítá se tam i slabá kampaň politických stran, což souvisí s tím, že pravomoci EP nejsou zas tak silné, a strany, ať už české nebo jejich deriváty na evropské úrovni, nemají moc o co soutěžit. Možná se tam promítá i relativní neviditelnost EP ve srovnání se zasedáními Evropské rady. Zájem médií o její zasedání dobře reflektuje, kdo má v EU skutečnou moc. Od toho se odvíjí vnímání parlamentu jako tělesa, které nedokáže ovlivnit zásadní politické otázky. Otázka řešení krize v eurozóně (prorůstová politika versus politika škrtů), to jsou věci, které by lidi zajímaly, ale jsou to zároveň přesně ty věci, do kterých parlament nemluví vůbec, nebo jen marginálně.

Mohlo by se to časem změnit? Že by EP začal ovlivňovat i tato zásadní témata?
Cokoliv o čem se nyní bavíme, se týká nastavení primárního práva EU. Jsem poměrně skeptický, do jaké míry v EU nyní existuje ochota sahat do primárního práva a jak by to bylo realizovatelné.

Jsou čeští europoslanci na půdě EP výraznými postavami?
Nemůžu srovnávat s ostatními europoslanci, ale v domácím kontextu jsou určitě čeští europoslanci pro každou politickou stranu dobrou devizou. Europoslanci vnášejí téma evropské unie do vnitrostranické politiky. A jsou to oni, kteří bývají nejlépe informováni, jak vůbec EU funguje. Jsou styčným bodem mezi evropskou politikou a vnitrostranickým prostředím. To platí napříč politickým spektrem, pro euroskeptické i eurooptimistické strany.

Hodně se mluví o posilování vlivu krajně pravicových stran či silných euroskeptiků, projeví se to na fungování EP po volbách?
Těžko říct. Je možné, že bude parlament vydat trochu jinak. Otázkou je, jestli by euroskeptický parlament více šlapal na paty Evropské radě, nebo ne, a jak by se změnila dynamika vztahů mezi Evropským parlamentem, Radou a Komisí. Na jednu stranu euroskeptičtí poslanci nemají zájem na posilování nadnárodních institucí včetně EP, na druhou stranu velmi kritizují evropský establishment, tedy Evropskou radu, kde zasedají šéfové národních států. Zároveň si nemyslím, že by více euroskeptický parlament byl tragédií.

Eurovolby