Navzdory tomu, že se pohybují na hraně pětiprocentního volebního prahu, zůstaly ve své rétorice umírněné především malé strany. Politická komunikace Zelených je dokonce nejracionálnější za pět let. Převážně věcně popisují stav věcí také STAN, Piráti a TOP 09.

Na druhém konci žebříčku jsou již tradičně SPD (dříve Úsvit přímé demokracie) a Svobodní. Ve srovnání s loňskem se jim však výrazně přiblížili občanští a sociální demokraté. Také hnutí ANO svou rétoriku vyhrotilo.

Ilustrační foto
Stále nevíte, koho volit? Prohlédněte si volební speciál Deníku

„Komunikace politických stran mimo jiné vypovídá o jejich postojích a chování,“ uvedl Petrák. Základem jeho analýzy se staly články publikované nejvýznamnějšími politickými stranami na jejich internetových stránkách a blogu hlavních představitelů za uplynulý půlrok.

Sedm kategorií nerozumnosti

Emocionálních výrazy rozdělil do sedmi kategorií. Jako agresivní hodnotil výrazy typu zmanipulovaný, odporný, přisluhovač či zlovolný. Slova jako svoboda, příroda, národ, spása, která vzhlížejí k vyšším ideálům, často slouží k prodeji iluzí. Výrazy naprosto, rozhodně, všichni či absolutní odhalují dogmatismus.

Ilustrační foto, hlasovací lístek.
Komunální a senátní volby jsou již za dveřmi. Jak správně hlasovat?

Strany, které nadužívají zájmena my, se manipulativně zaštiťují kolektivem. Ideologické myšlení se projevuje v označování konkurenčních ideologií a jejich představitelů pomocí slov končících na -smus, -ista, -istka nebo -istický. Politici také rádi text přibarvují a dramatizují výrazy jako boj, krev, smrt či strach. A nezřídka si vypomáhají symboly, jakými jsou vlajka, nebo přísaha.

Analýza Bisnode přitom nezapočítávala slova, která jsou součástí názvu (ministerstvo spravedlnosti, sociální demokracie, Svobodní) či odborného termínu (autorská práva). Výsledný koeficient iracionality je pak součtem jednotlivých kategorií.

Předseda KDU ČSL Pavel Bělobrádek hovoří s novináři na Pražském hradě, kde se 18. dubna sešel s prezidentem Milošem Zemanem kvůli sestavování nové vlády.
Lidé zklamaní z vývoje v Čechách? Lidovci musí nabídnout naději, říká Bělobrádek

Pohyb směrem k extrémům

Strana zelených pod vedením Matěje Stropnického dávala přechodně přednost vyhrocenější komunikaci. „Zdá se, že toto období je definitivně pryč,“ poznamenal Petrák s tím, že s nástupem nového předsedy se strana vrátila k umírněnému tónu.

Texty představitelů hnutí ANO jsou mimořádně nesourodé. Jejich autoři se silně odlišují jak způsobem komunikace, tak svými postoji. V průběhu sledovaného období probíhaly v ČSSD diskuse, zda vstoupit do vlády. V současnosti se strana ostře vyhraňuje nejen vůči opozici, ale i vůči koaličnímu partnerovi. To podle Petráka přispělo k tomu, že ČSSD výrazně zvýšila svou agresivitu.

Poškození volební billboard. Ilustrační foto
Starostovi ukradli volební panel. Za jeho dopadení nabízí pět tisíc

Ještě více zvýšila emocionalitu své komunikace ODS. Ta se soustřeďuje na kritiku vlády, pro kterou používá nové označení: „polokomunistická“. Strana svobodných občanů svou rétoriku v uplynulých dvou letech zmírnila. Letos se ovšem k ostřejšímu vyjadřování vrátila.

Časté výrazy jednotlivých politických stran:

 • Zelení – alarmující, demokracie, zdraví, životní prostředí
 • STAN – koncepční, kvalita, rozvoj, strach
 • Piráti – lež, neschopnost, zneužití, kvalita, rozvoj
 • TOP 09 – nespravedlivý, zlý, vyspělý, komunisté
 • KDU-ČSL – hanba, demokracie, tolerance, my, komunisté, násilí
 • ČSSD – lež, neschopnost, zneužívání, správný, zdraví, boj
 • ANO – mýty, zdraví
 • KSČM – falešný, účelově, lež, kšeft, demokratický, právo, správný, útok, kapitalistický
 • ODS – nátlak, neschopnost, skandál, výsměch, absurdní, obrovský, nesmysl, národ, svoboda, komunisté
 • SPD – brutální, diktát, falešný, suverenita, svoboda, útok, neomarxistický
 • Svobodní – establishment, nenávist, nezávislost, svoboda, fašismus, komunisté, socialismus
Ilustrační foto.
Billboardy nudí. Politolog: Videa jsou černá díra, kampaň je o kontaktu