„U nás nedojde k žádné změně,“ potvrzuje například předseda představenstva společnosti ODS – Dopravní stavby Ostrava Pavel Vítek. Stavební společnost, která má 560 zaměstnanců, jim poskytuje stravenky v hodnotě osmdesáti korun, z čehož nyní hradí pětapadesát procent.

Radost z nového vládního návrhu ale firmy rozhodně nemají. Pokud projde sněmovnou, padne pro firmy možnost dát si až pětapadesát procent z ceny stravenek do nákladů a o tuto částku si snížit daně. „Nelíbí se mi to ani trochu,“ říká například Jaromír Krišica, spolumajitel agentury Crest Communication, která má deset zaměstnanců. „Pokud chtějí malé a střední firmy na trhu práce uspět, musejí dávat stejné benefity jako ty velké. I já se budu snažit dávat zaměstnancům benefity pořád. Podpora podnikání to ale určitě není,“ dodal Krišica.

Také společnost OKD návrh na zrušení daňového zvýhodnění stravenek nevítá. „Přinesl by totiž nové náklady,“ argumentuje mluvčí OKD Vladimír Sobol. „Pro letošní rok ale v každém případě stravenky zachováme, mimo jiné proto, že jsou součástí uzavřené kolektivní smlouvy,“ ujistil Sobol. V důlní firmě využívá stravenky jen několik desítek zaměstnanců, většina se stravuje v závodních jídelnách. A na rozdíl od stravenek chce vláda úlevy pro závodní stravování ponechat.

Předseda představenstva Hospodářské komory Moravskoslezského kraje Pavel Bartoš míní, že žádné hromadné rušení stravenek nenastane. „Firmy ale budou tlačit na to, aby lidé opravdu chodili na obědy a nemohli stravenky využít k nákupu jiných věcí, tak jak je to možné dnes,“ míní Bartoš.

Obavy z nového vládního návrhu na zrušení dotací stravenek neskrývají majitelé restaurací. „Pokud po zrušení výhod některé firmy svým lidem stravenky nedají, určitě část z nich přestane chodit na obědy. A to bude ztráta pro hospodské. Některé restaurace z meníček na stravenky žijí,“ uvedl Zdeněk Kopka, šéf Unihostu Ostrava, které sdružuje podnikatele v pohostinství, stravovacích a ubytovacích službách.

Tak jako u důlní společnosti OKD, i další velcí zaměstnavatelé v Ostravě, jako jsou ArcelorMittal či dopravní podnik, stravenky nevyužívají, protože mají závodní jídelny.

Závodní jídelnu využívá i většina zaměstnanců Revírní bratrské pokladny v Ostravě. „Stravenky má jen část našich zaměstnanců, kteří pracují na odloučených pracovištích. Určitě bychom je nechtěli znevýhodnit proti těm, kteří mohou využívat závodní stravování. Jak konkrétně ale situaci vyřešíme, bude záležet na tom, jaké právní předpisy budou,“ uvedl tiskový mluvčí zdravotní pojišťovny Jan Vomlela.