Hamáček uvedl, že do 31. července, ke kterému Zeman přislíbil odvolání ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD), se asi nic nového nestane. ČSSD tak patrně vyčká do půlky srpna, kdy by se měl Zeman vyjádřit ke jmenování Michala Šmardy (ČSSD).

Šmarda zůstává jediným kandidátem sociální demokracie, řekl Hamáček. "To, že pan premiér neuspěl u pana prezidenta, nás netěší. To, že pan prezident posunul termín, nás netěší dvojnásob, ale to není vina sociální demokracie," řekl ke středeční schůzce premiéra Andreje Babiše (ANO) se Zemanem v Lánech.

Senát schválil návrh ústavní žaloby na Zemana ve středu. Hlasovalo pro něj 48 ze 75 přítomných senátorů, k Ústavnímu soudu ale doputuje jen v případě, že by jej podpořila i ústavní většina poslanců.

Návrh žaloby na Zemana

S ohledem na rozložení sil v dolní komoře to není pravděpodobné. Návrh prezidentovi vytýká osm případů jednání, od nečinnosti v případě jmenování či odvolání členů vlády po vystupování v rozporu s oficiální zahraniční politikou ČR.

"Kdyby ta žaloba se týkala pouze nečinnosti pana prezidenta ve věci odvolání ministra kultury, tak já jsem přesvědčen, že tam to je jasně mimo ústavu," řekl Hamáček. ČSSD by v Senátu i Sněmovně takovou žalobu podpořila.

"Bohužel ten text v sobě zahrnuje celou řadu věcí, která spadají ještě do minulého volebního období, se kterými se dá polemizovat. To je ten důvod, proč naši senátoři v drtivé většině tu žalobu nepotvrdili," uvedl.

V otázce výměny ministra kultury ČSSD postupuje podle ústavy i koaliční smlouvy, zdůraznil Hamáček. Nechtěl konkretizovat, jak bude ČSSD dál postupovat a kdy. S termínem v polovině srpna pro rozhodnutí o Šmardově jmenování nepřišla ČSSD, ale Zeman, řekl. "Kroky mohou nastat, kdykoliv se rozhodneme kroky učinit.

Portfolio možností je celkem široké, je na nás, jakou cestou se vydáme," uvedl. Stále platí usnesení předsednictva, které předsedu zmocnilo učinit po poradě s grémiem jakékoliv kroky včetně rozhodnutí pro odchod z vlády, připomněl.

ČSSD dobu do půlky srpna pravděpodobně vyplní jednáními o státním rozpočtu. "Ten nepočká. Využijeme čas, abychom řešili s ministryní financí náš pohled," uvedl. Klíčové jsou pro ČSSD rozpočty ministerstva práce a vnitra, ale podstatné jsou i ostatní resorty, které ČSSD vede. Menší vládní strana kvůli svým výhradám v červnu na vládě první návrh rozpočtu na příští rok nepodpořila, její ministři se zdrželi.

Babiš litoval, že ČSSD více nekomunikovala se Zemanem před sporem 

Kdyby ČSSD víc komunikovala s prezidentem Milošem Zemanem už před návrhem na odvolání ministra kultury Staňka, možná by se situace tak neprodlužovala. V tuto chvíli nezbývá nic jiného než počkat, jak se k tomu hlava státu postaví po vládních prázdninách. Novinářům to dnes řekl premiér Babiš poté, co skončilo jednání grémia sociální demokracie. Vláda v srpnu poprvé zasedá 26. srpna.

"Uvidíme, jak se to vyvine. Doufám, že nominace bude definitivně jasná. Nikdo z nás už to nechce prodlužovat, protože jsme všichni z toho unavení. Je to spor, který nás všechny otravuje. Možná kdyby bylo víc komunikace předtím ze strany ČSSD vůči panu prezidentovi, tak jsme si to mohli odpustit. V tuto chvíli myslím, že nám nic jiného nezbývá než počkat po prázdninách, jak se k tomu pan prezident postaví," řekl Babiš v rozhovoru, který odvysílala Česká televize.

Složitý příběh

Zdlouhavé dění kolem výměny ministra Babiš považuje za složitý příběh. "Tam zkrátka vývoj byl takový, že pan ministr kultury po tom, co odvolal generálního ředitele Národní galerie Praha (Jiřího) Fajta, měl velkou podporu ČSSD. Následně se to změnilo, nikdo mu neřekl proč. Potom samozřejmě probíhaly nějaké rozhovory, dohody, kterých jsem nebyl zúčastněn, takže v této chvíli to moc nechci specifikovat," poznamenal premiér.

Už dopoledne předseda vlády uvedl, že by mohla ministerstvo dočasně vést náměstkyně pro řízení sekce živého umění Kateřina Kalistová (ČSSD). "Byla na posledních třech zasedáních vlády, takže ona de facto výkonně dělá ministra," uvedl Babiš. "Neznamená, že když tam není ministr dva týdny, že úřady nefungují," dodal.