Čeká nás pár hubených let, potvrdil zástupce ředitele táborské obchodní akademie Jan Kapler. Od loňského roku poklesl počet vycházejících deváťáků o pětinu. Všechny střední školy na okrese pro ně zrušily přijímačky.

Ještě loni se přitom zkoušky konaly na třech nejprestižnějších táborských školách: Obchodní akademii, průmyslovce a Gymnáziu Pierra de Coubertina.
„Je to pro nás už v podstatě zbytečné. Loni jsme přijali všechny žáky kromě těch, kteří zkoušky neudělali. Takhle ušetříme aspoň peníze. Ale hlavně by nám to nic nepřineslo. V kritériích máme zakotvený jiný mechanismus, kterým ty horší odfiltrujeme,“ shrnul ředitel gymnázia Miroslav Vácha.

Škola si zachovala přijímací zkoušky pro osmiletá gymnázia, kde mají stále ještě velký převis. „Tam to ani jinak nejde. V tuto chvíli máme dvojnásobek přihlášek oproti číslu, kolik dětí do tohoto oboru přijímáme. Navíc žáci pátých tříd mívají většinou samé jedničky,“ dodal.

Žáky s nejlepším prospěchem si rozeberou gymnázia, průmyslovka a obchodní akademie, ostatní budou nejspíš paběrkovat. Překonat krizi pomáhají fúze.

„Očekáváme, že k úbytku dojde. Předpokládáme, že to pro nás ale nebude tak dramatické. Rozhodně pomohlo to, že jsme se sloučili. Jde o silný ekonomický subjekt, který nadcházející období sucha zvládne,“ doufá ředitel táborské SOŠ obchodu, služeb a řemesel Jaroslav Petrů.

Komu ale rozhodně přijímací zkoušky nechybějí, jsou samotní žáci. „Jsem ráda, že se nemusím zbytečně stresovat. Když se to ale počítá jen z prospěchu, může se stát, že někomu jedno pololetí nevyjde a nedostane se na školu, kterou si vybral, i když by na to měl,“ míní Jana Vančurová z Tábora. Hlásí se na gymnázium a se svým prospěchem do 1,5 předpokládá, že by se mohla dostat.

Zástupce ředitele obchodní akademie Jan Kapler zastává názor, že zkoušky by se povinně měly dělat všude a bez rozdílu. Jen tak by se zaručily rovné podmínky.

„Situace je ale taková, že ostatní školy od nich upouštějí. Kdybychom jako jediní dělali zkoušky, v podstatě bychom se diskvalifikovali,“ konstatoval. Podle prospěchu si ale lze udělat obrázek, jak si žák ve škole vedl. Nějaké body se dají získat i za úspěchy v různých olympiádách a soutěžích. Jestli máte na vysvědčení čtyřku, se studiem na táborské obchodní akademii rozhodně nepočítejte.

Se zrušením zkoušek nesouhlasí ani ředitel sezimoústecké základky na Školním náměstí Pavel Vaňásek. „Není to dobře. Dnes všude platí normativ a školy jsou nuceny získávat co nejvyšší počet žáků. Krize, kterou si základky prožívaly před čtyřmi lety, nyní dolehla i na střední. Teď začnou přijímat i děti s takovým prospěchem, které by dřív neměly šanci.“

Za chvíli už nebude nikdo, kdo by dělal řemeslo. Z jednašedesáti deváťáků ze sezimoústecké školy jde jen šest na učební obor bez maturity.
Do dnešního dne mohli žáci podávat přihlášky na střední školy. V předchozích letech se počet deváťáků opuštějících základky pohyboval okolo 350. Letos jich je jen 284.

Vzorem je pro mě můj děda – zedník

Sezimovo Ústí – Jaroslav Novotný ze Sezimova Ústí se chce vyučit autoelektrikářem. I doma mu říkali, že řemeslo má zlaté dno.

Proč sis vybral obor bez maturity?
Myslím si, že na to nemám známky. S rodiči jsme se rozhodli, že se nejdříve vyučím a pak mohu jít na nástavbu. Je lepší mít alespoň výuční list, než jít k maturitě a neudělat ji.

Jaký obor jsi zvolil?
Chci být autoelektrikářem. V rodině máme hodně automechaniků a příbuzní mají dokonce svoji autodílnu, takže bych mohl mít v budoucnu i uplatnění.

Myslíš si, že řemeslo má zlaté dno?
Je dobré umět nějaké řemeslo. Když se dělá dobře, lidé to ocení a vracejí se. Vzorem je pro mě můj děda, který byl celý život zedníkem a i teď, když už pracuje ve fabrice, lidé se na něj obracejí a chtějí, aby pro ně něco udělal.