Škrt přes rozpočet rozjeté soutěži ovšem udělal koronavirus. Ministerstvo školství, které je jejím vyhlašovatelem, 13. března pozastavilo finanční podporu SOČ na krajské i celostátní úrovni. To znamenalo její faktické zrušení. Žáci přitom svoje práce již odevzdali, někde se dokonce stihla školská kola.

„Po obdržení dopisu z ministerstva některé kraje soutěž zrušily bez náhrady. Proto jsme se rozhodli zkusit vymyslet náhradní systém, který by umožnil online režim a vyhověl regulím SOČ, podle nichž musejí před finále proběhnout aspoň dvě soutěžní kola,“ řekl Deníku Petr Mazouch, člen celostátní poroty sekce ekonomiky a řízení.

Mazouch, vedoucí Katedry ekonomické statistiky na Fakultě informatiky a statistiky VŠE, soutěž vnímá jako správný krok ke vědě. „V době, kdy hledáme rychlé řešení velmi složitých otázek, by byla obzvláště velká škoda mladé talenty nepodpořit,“ míní.

Práce nepřijde nazmar

Deník zjistil, že úsilí zhruba desetičlenného centrálního štábu a především přihlášených středoškoláků nevyjde naprázdno ani ve ztížených podmínkách.

„Je nám líto, že z důvodu nouzového stavu ČR musela být letošní podpora ze strany ministerstva školství pozastavena. O to více nás těší, že práce žáků nepřijde nazmar a může být oceněna alespoň v rámci online finále. Národní pedagogický institut jako gestor a organizátor SOČ má na jeho podporu vyčleněné finanční prostředky,“ sdělila mluvčí resortu školství Aneta Lednová.

Podle Mazoucha je to výborná zpráva. Krajům organizátoři zaslali návod, jak by mohla probíhat obhajoba prací na úrovni regionů, všichni si také mohou prohlédnout instruktážní video na YouTube.

„Tento týden se poradíme, jak to udělat v krajích, které nemají finanční podporu, kapacity nebo porotce. Jisté je, že přihlášení účastníci o finálové kolo velmi stojí, mnozí své odborné práci věnovali celý rok a některé jsou na opravdu vysoké, řek bych univerzitní úrovni,“ uzavírá Petr Mazouch.

Koronavirus v ČeskuZdroj: Deník