Blesk v únoru zveřejnil kopii dopisu, který Středulovi zaslala jeho domovská odborová organizace vítkovických oceláren, která patří do nejpočetnějšího svazu KOVO, loni začátkem prosince. Napsala mu, že nemá zaplacené příspěvky za pět měsíců, takže mu zaniklo podle stanov členství. Naposledy peníze podle prosincového dopisu poslal za květen 2023. Pokud Středula nebyl podle deníku členem jiných odborů, zanikl mu automaticky i mandát předsedy centrály.

ČMKOS je největší odborová centrála v zemi. Zastřešuje 31 svazů s asi 270 tisíci členů. Radu tvoří šéfové a šéfky jednotlivých svazů. Středula řekl, že jim dnes vše vysvětlil. Podle dostupných informací přestal být členem domovské odborové organizace 24. listopadu a členství se mu obnovilo 14. prosince. Odborář řekl, že příspěvky doplatil ještě před tím, než dostal z odborů vítkovických oceláren dopis. Peníze se mu nejdřív ale vrátily zpět. Poslal je pak znovu.

Udělal jsem chybu, přiznal Středula

„Taková situace se v životě tak často nestává, spíš bych si přál, aby se nikdy nestala. Musím poděkovat kolegům, že podpora od vedení a předsedů a předsedkyň svazů byla až mimořádná. Omluvil jsem se jim, že jsem udělal chybu, která se dá stěží omluvit. Oni to vzali nesmírně fér, a proto je i to svolání mimořádného sněmu, aby žádné pochybnosti nebyly,“ uvedl Středula. Neplacení příspěvků označil za „lajdáctví“, podle něj při placení došlo k prodlení a je dál členem svazu KOVO. Podle svazových stanov příspěvky činí procento z čistého příjmu.

Největší odborovou centrálu v zemi Středula vedl od roku 2014. Naposledy ho odboráři zvolili do čela ČMKOS na další čtyřleté období na sjezdu v dubnu 2022. Mezi sjezdy může podle statutu předsedu a místopředsedy odvolat sněm. Může také zvolit nástupce. Může pak také rozhodnout o svolání mimořádného sjezdu.

Spolek Učitelská platforma se ostře vymezil proti akci odborů v Praze, která podle něj původní záměr učitelské stávky zneužila:

Protest odborů proti vládnímu konsolidačnímu balíčku, 27. listopadu 2023, Malostranské náměstí, Praha.
Středulo, odstup. Akce odborů zneužila záměr učitelské stávky, tvrdí platforma

Středula řekl, že se o předsednický post chce na sněmu ucházet. „Já si o ten mandát rád znovu řeknu a budu rád za potvrzení,“ uvedl Středula. Podle Samka řada svazů oceňuje Středulovo dosavadní působení v čele odborů, a to třeba při vyjednávání o růstu minimální mzdy či mezd a platů.

Nejasnosti kolem Středulova členství v odborech a řízení ČMKOS podle Samka nemají na centrálu od listopadu zpětně dopad. „Nepadlo nic, co by zásadním způsobem ovlivnilo činnost ČMKOS. Naše činnost je především v legislativě, vyjednávání. Nikde se nevybočilo z mandátu vedení ČMKOS," řekl místopředseda centrály.

Mandát zanikl

Podle šéfa svazu KOVO Ďurča rada Středulu předsednických pravomocí nezbavovala. „Dnešním dnem by mu měl zaniknout mandát a 25. března bude rozhodovat sněm,“ uvedl Ďurčo. Zopakoval, že svaz KOVO nepochybil. Na dotaz, zda se bude ucházet na mimořádném sněmu o předsednický post, ČTK odpověděl: „Já určitě ne, já ty ambice nemám, chci se věnovat průmyslu.“ Zatím nedokázal říct, zda Středulu ve volbě podpoří.

Web ČMKOS dnes odpoledne nefungoval. Stránky se obvykle načítají pomalu, dnes se jejich obsah ale nezobrazoval vůbec.