Jeho účastníci budou protestovat proti zbrojařskému veletrhu Idet, který se bude konat na brněnském výstavišti, proti americkým radarům na českém území a politice států sdružených v G8. Akce je nahlášena a neměly by vznikat problémy, řekl jeden z pořadatelů Dušan Rosenbaum.

Setkání začne 5. května v poledne na Moravském náměstí v centru Brna. Po hudebních vystoupeních se mladí lidé pochodem přesunou do parku v Pisárkách, kdy by setkání mělo pokračovat.

Streetparty by měla být vyvrcholením tradičního festivalu alternativní kultury a aktivismu ProtestFest. Akce potrvá až do 11. května. Při minulých ročnících účastníci blokovali v centru města dopravu, policie ale nakonec nemusela zasáhnout.

Rosenbaum tvrdí, že jim tentokrát o blokování dopravy nepůjde. Zatímco v minulosti si pořadatelé streetparty vzali na mušku například automobilismus, nyní to bude zejména zbrojařský veletrh Idet.

"Představuje místo, kde se prezentuji systémy určené k zabíjení lidí a uzavírají smlouvy obchodu se smrtí," uvedla mluvčí ProtestFestu Katarína Potfajová. Streetparty má podle ní vytvořit prostor k vyslovení se nejen proti zbrojařským firmám, ale i záměru vybudovat radarovou základnu v ČR nebo poukázat na to, že politika G8 prohlubuje sociální problémy některých zemí. Skupina G8 sdružuje osm nejrozvinutějších zemí světa.

Na streetparty budou opět dohlížet stovky policistů. Akce se uskuteční pouhé čtyři dny poté, co by Brnem mělo projít na 1. máje asi 500 příznivců neonacistické organizace Národní odpor.