Fiala uvedl, že kabinet v úvodu zasedání uctil památku obětí minutou ticha. „Současně se vláda rozhodla, že na den 23. prosince vyhlásí státní smutek, tedy 23. prosinec bude dnem státního smutku k uctění památky obětí bezprecedentního útoku,“ uvedl premiér. Nejpozději v tento den budou vlajky ČR na státních a veřejných budovách vlát na půl žerdi.

Vláda podle něho uložila ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS), aby poskytl maximální součinnost obětem a pozůstalým při řešení žádostí o odškodnění podle zákona.

Během tragických události došlo i k odvážnému činu jednoho z civilistů:

Střelba v centru Prahy 21. prosince
Důkaz hrdinství? Muž lákal střelce z fakulty na sebe, aby zachránil jiné

Střelba v centru Prahy je nejtragičtějším obdobným případem v historii Česka. Útočník na fakultě podle policie dnes odpoledne zabil 14 lidí, 25 je zraněno, z toho deset lidí těžce. Mrtvý je i střelec, který zřejmě spáchal sebevraždu, stříleli po něm i zasahující policisté. Jeho totožnost zatím policie nepotvrdila, protože utrpěl devastující poranění.

Policisté pracují s verzí, že podezřelým je čtyřiadvacetiletý student fakulty z obce Hostouň ve středních Čechách, který před odjezdem do Prahy údajně zabil i svého otce. Policie navíc prověřuje možnost, že muž je i pachatelem dvojnásobné vraždy z Klánovického lesa, při němž před šesti dny zemřel podle médií dvaatřicetiletý muž a jeho dvouměsíční dcera.

Kubera, Gott i Havel

Naposledy Česko drželo státní smutek 3. února 2020 k uctění památky náhle zemřelého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS), předtím 12. října 2019 v den pohřbu zpěváka Karla Gotta. Třídenní státní smutek byl vyhlášen před Vánocemi na 21. až 23. prosince roku 2011 k uctění památky zesnulého prezidenta Václava Havla, dvoudenní byl 17. a 18. dubna 2010 po tragickém pádu letounu u Smolenska, na jehož palubě byli polští představitelé včetně prezidenta Lecha Kaczyńského.