Mše ve Svatovítském chrámu na Hradčanech se zúčastnil prezident Petr Pavel s předsedy obou komor Parlamentu. Při bohoslužbě byly na oltář položeny růže, jedna za každou oběť.

„Jednu přidáme i za toho, který se nechal zlem tak ovládnout a tak zmanipulovat, že se stal nástrojem příšerné smrti,“ řekl arcibiskup Jan Graubner, který ceremonii vedl. Doplnil, že tak chce vyjádřit víru, že láska musí nakonec vždycky zvítězit. Přítomné vyzval, aby nezavírali oči před zlem. „Pokud nechceme zlu podlehnout, musíme se proti němu umět postavit,“ uvedl.

Klára Holcová holdovala vrhu koulí. Mladá nadějná sportovkyně patří mezi oběti čtvrteční tragédie:

Klára Holcová holdovala vrhu koulí.
Zůstane v srdcích i historii atletiky, píše klub o oběti střelby Kláře Holcové

Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková v závěru mše poděkovala všem, kdo posílají slova podpory, aktivně pomáhají i zdravotníkům a členům integrovaného záchranného systému. „I nadále si pomáhejme, buďme k sobě dobří, buďme k sobě ohleduplní a vzájemně si prosím buďme oporou. V tyto těžké chvíle by nikdo z nás neměl zůstat sám,“ dodala.

Podle děkanky FF UK Evy Lehečkové zkušenosti posledních dní dolehnou na akademickou obec v plné míře v prvních měsících nového roku. Fakultní společenství podle ní i v tento těžký okamžik stojí při sobě a prokazuje svornost a věrnost akademickým ideálům i sobě navzájem, uvedla dnes v prohlášení. Děkanka také ocenila podporu i nabídky konkrétní pomoci od vedení jiných fakult, jiných škol, institucí i jednotlivců. Členy akademické obce vyzvala, aby nyní mysleli i na sebe a své zdraví.

Smutek na trhu i v obchodech

Na Ovocný trh dopoledne přišel položit věnec i předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se senátory Jiřím Drahošem, Adélou Šípovou nebo Janem Holáskem. Před novináři Vystrčil vyzval k soudržnosti a podpoře pozůstalých. Vláda na sobotu 23. prosince kvůli střelbě vyhlásila státní smutek.

V supermarketu v pražské ulici Na Příkopě uzavřela obsluha ve 12:00 na minutu klasické i samoobslužné pokladny, pracovník u vchodu příchozí o přerušení provozu informoval. Vzhledem k umístění v centru metropole byli zákazníci z velké části turisté. Pokud byli zrovna na řadě, musely jim pokladní situaci vysvětlit v angličtině.

Střelec ve čtvrtek v budově Filozofické fakulty na Palachově náměstí zabil 13 lidí a čtrnáctá oběť zemřela později v nemocnici. Střelbu pachatel zakončil sebevraždou. Lidé od pátku na pietních místech pokládají květiny zapalují svíčky, kterých se na obou místech nashromáždily stovky. Oběti upomínají i krátké vzkazy nebo sošky andělíčků.

Demokracie je o zodpovědnosti

„Rozhodně to nesmíme vzdát a musíme se navzájem semknout, podporovat a vyjádřit těm lidem, že s nimi cítíme,“ řekl novinářům Miloš Vystrčil. Dodal, že nyní je na místě poskytnout pozůstalým všechnu možnou podporu a postupně také začít přemýšlet o tom, jak podobným tragédiím do budoucna předcházet.

To je podle něj nejen na politicích, ale na všech lidech. „Ke svobodě patří i odpovědnost,“ řekl a dodal, že demokracie je i o hledání hranice mezi svobodou a její regulací. „To je debata, která je před námi, na druhou stranu, kdybyste udělali to, že všechno začnete regulovat, tak lidem vezmete svobodu a smysl života,“ uvedl. Zásadní podle něj je, aby si lidé kromě svobody uvědomovali i zodpovědnost, kterou s sebou nese.

Přečtěte si, o čem se v souvislosti s brutálními násilnými činy v Praze nejvíce lže:

Večer po střelbě na fakultě v Praze 21. prosince.
Po střelbě v Praze se vyrojily spekulace i dezinformace. Některé nebezpečné

„Budeme dále debatovat o tom, co podniknout dál, aby ta bezpečnost,“ řekla Šípová. Dodala, že je teď zásadní, aby se lidé starali o svoje duševní zdraví a nikdo by se neměl bál vyhledat odbornou pomoc. „Velmi soucítím se všemi studenty a vyzývám je, aby vyhledali pomoc,“ řekla.

Vláda kvůli tragédii vyhlásila na sobotu 23. prosince státní smutek. Od 11 hodin sloužil v katedrále sv. Víta na Pražském hradě pražský arcibiskup Jan Graubner bohoslužbu za oběti, zúčastnil se jí i prezident Petr Pavel.

Vzpomínkové místo vzniklo také na Univerzitním náměstí v Liberci, kde se k minutě ticha a položení květin sešly desítky lidí. „Je to skutek, který se v moderních českých dějinách ještě neodehrál,“ řekl k tragédii v Praze rektor Technické univerzity v Liberci Miroslav Brzezina. Je podle něj třeba se zamyslet nad tím, jak přesvědčit zejména mladou generaci, že na prvním místě je vždycky lidský život a problémy se dají řešit jinak.

Tragédie ovlivnila i kulturu

Na dnešek vyhlášený státní smutek za oběti tragédie byl patrný i mimo pietní místa. Státní vlajky na úřadech a institucích vlají na půl žerdi a doplnily je černé prapory, v poledne se rozezněly kostelní zvony. Některá města zrušila nebo upravila adventní akce, program změnily i televizní stanice. Hudebníci, kteří dnes na pražském hlavním nádraží hráli Českou mši vánoční Jakuba Jana Ryby, zařadili do programu mimořádně část Mozartova Requiem a skladbu Modlitba pro Martu.

Jak postupovala policie při střelbě na filozofické fakultě:

Záchranáři a policie pomáhají studentům a pracovníkům fakulty v Praze po střeleckém útoku.
Minuta po minutě: Jak postupovala policie při střelbě na fakultě. Ukázala video

Úctu obětem útoku v poledne vzdali také hasiči, kteří v krajích nastoupili v zásahovém stejnokroji před své stanice, odkud vyjeli s blikajícími vozy. K minutě ticha se přidaly i obchody. V supermarketu v pražské ulici Na Příkopě uzavřela obsluha ve 12:00 na minutu klasické i samoobslužné pokladny. Letiště Praha už v pátek cestující upozornilo, že v poledne na minutu přeruší odbavování i bezpečnostní kontroly.

Ze zahraničních politiků se v sobotu k tragédii vyjádřila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Evropa v této těžké době stojí při vás,“ uvedla v česky psaném příspěvku na sociální siti X.

Střelba v univerzitní budově na Starém Městě je nejtragičtějším takovým případem v historii Česka, Kromě 14 obětí na životech bylo dalších 25 lidí bylo zraněno, část velmi těžce. Událost vyvolala šok i vlnu solidarity. Podle policie na škole střílel čtyřiadvacetiletý student fakulty ze středních Čech, kterého policie na základě balistiky spojila také s případem vraždy muže a jeho dvouměsíční dcery v Klánovickém lese z 15. prosince.