Evropská komise (EK) si v loňském roce objednala zpracování dvou auditů zaměřených na možný střet zájmů českého premiéra Andreje Babiše. Jeden se týkal jeho vztahu ke společnosti Agrofert v souvislosti s dotacemi z regionálních fondů, druhý se zaměřil na dotace ze zemědělských fondů.

První audit, který pro EK zpracovávalo Generální ředitelství pro regionální a městskou politiku DG Regio, dorazil do Česka loni v listopadu. Konstatoval, že Babiš coby premiér nezpřetrhal své vazby ke skupině Agrofert a nadále ji ovládá prostřednictvím svěřenských fondů. Podle závěrů auditu, zveřejněných Deníkem N nebo Českým rozhlasem, tak zůstává koncovým příjemcem souvisejících výhod, a proto je český předseda vlády ve střetu zájmů.

K témuž závěru nyní podle serveru Neovlivni.cz dospěl i audit zemědělských dotací, který zpracovali zaměstnanci DG Agri. "I tato finální zpráva konstatuje, že se český  premiér zbavil Agrofertu jen na oko a nadále jej ovládá. Audit proto potvrdil, že je Andrej Babiš ve střetu zájmů. Agrofert tedy nemá nárok na zemědělské dotace z unijních fondů,” uvedl server Neovlivni.cz s odkazem na nejmenovaný zdroj, jenž označuje za vysoce důvěryhodný.

Ministerstvo zemědělství ani Státní zemědělský intervenční fond zatím finální zprávu Evropské komise k auditu zemědělských dotací pro Agrofert nemají. ČTK to dnes sdělili mluvčí těchto úřadů. Mají pouze materiály na dvoustranné jednání, které je plánované na konec ledna. Situaci nechtějí dále komentovat, protože se celá situace ještě prošetřuje.

Podle mluvčího Agrofertu Karla Hanzelky ani firma nemá žádné informace, v médiích se podle něj objevují jenom nepodložené spekulace. Hanzelka trvá na to, že koncern, který do února 2017 před vložením do svěřenských fondů vlastnil premiér Andrej Babiš (ANO), postupoval podle zákonů.

"Premiér Andrej Babiš vložil akcie svých firem do svěřenských fondů a naplnil tak vše, co po něm zákon o střetu zájmů požaduje. Trváme na tom, že v oblasti dotací postupujeme přesně podle zákona, příslušných pravidel a uzavřených smluv. Všechny dotační projekty byly schváleny úřady a také kontrolovány bez nálezu jakýchkoli zásadních závad," sdělil ČTK Hanzelka. Podle něj byl také první audit EK vedený s ČR, výhrady byly směřované proti státu, nikoliv proti koncernu. "Žádné řízení s námi nebylo vedeno. Nelze vyloučit, že ve věci budou probíhat soudní spory," uzavřel.

Babiš závěry auditu trvale odmítá

Babiš závěry auditu trvale odmítá. „Platí, že jsem zcela vyhověl českému zákonu Lex Babiš, který byl účelově přijat jen kvůli mojí osobě. Proto nejsem a ani nemůžu být v žádném střetu zájmů,“ napsal dnes České televizi.

Přestože Evropská komise pozastavila od prosince 2018 zasílání investičních dotací pro Agrofert, ministerstvo průmyslu a obchodu ČR tomuto holdingu minimálně jeden projekt ještě proplatilo. V případě zemědělských investičních dotací Státní zemědělský intervenční fond koncem listopadu deklaroval, že vyplatí Agrofertu dotace za období od předloňského února, kdy Babiš vložil koncern do svěřenských fondů, a loňským srpnem, kdy začalo v Evropě platit přísnější nařízení o střetu zájmů. 

Český premiér loni na svém Twitteru uvedl, že bude bojovat za změnu stanoviska Evropské komise na základě dalších informací od národních orgánů. "Žádné dotace rozhodně nebude muset Česká republika vracet. Není k tomu důvod, protože neporušuji ani české a ani evropské právní předpisy týkající se střetu zájmů,” napsal Babiš. „Předchozí závěry auditu zásadně odmítám podobně jako čeští úředníci, kteří závěry rozporovali a byli při tom značně úspěšní,“ dodal. 

Evropská komise došla k závěru, že Babiš porušil evropskou i českou legislativu o střetu zájmů, jelikož se současně angažoval v byznysu i české vládě. Agrofert tím podle komise neoprávněně získal nárok například na 280 milionů korun z evropského programu pro regionální rozvoj a sociálního fondu (z této částky bylo z unijního rozpočtu už proplaceno 50 milionů korun, zbytek byl zčásti přislíben, zčásti i dočasně uhrazen z českého státního rozpočtu).

Pokud se informace serveru Neovlivni.cz ukážou jako pravdivé, bude se diskutovat i o dalších neoprávněně získaných penězích, například z operačních programů Životní prostředí a Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost

Zatím je otázka, kolik peněz bude muset Česká republika na základě zpracovaných auditů Evropské unii vracet a zda je pak budou české státní orgány, neboli ministerstva ovládána převážně lidmi z Babišovat hnutí Ano, vymáhat zpět od firmy Agrofert.