„Neztotožňujeme se se závěry předběžné zprávy, ale je to naše možnost, jak se k tomuto problému postavit,“ řekl ředitel SZIF Martin Šebestyán s tím, že postup zvolil z důvodu „předběžné opatrnosti“.

Dotace - InfografikaZdroj: DeníkPředběžnou zprávu v minulém týdnu publikovala média, ministerstvo ani EK ji nezveřejní.

Tomanové na suchu

Penězovod se zavře i podnikům, které vlastní rodina ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). Dotace dostala i firma Agrotrade. Jejím většinovým vlastníkem je ministrův otec Miroslav Toman starší a šéfem ministrův bratr Zdeněk Toman. Ministr odmítl možnost, že by se jej zpráva týkala, a neskrýval nespokojenost s jejím obsahem. „Z našeho pohledu obsahuje chyby a úředníci ji musí velmi pečlivě analyzovat,“ prohlásil.

Podle zprávy má Babiš na Agrofert stále vliv, přestože jako premiér ovlivňuje použití peněz z Evropské unie. Česku podle zprávy rovněž hrozí vrácení do unijního rozpočtu asi 450 milionů korun, které Agrofert čerpal. Ministerstvo zemědělství nyní čeká na českou verzi zprávy. Jednání českých úřadů s bruselskými úředníky by se mělo uskutečnit v lednu příštího roku, tedy půl roku po očekávaném předání české verze zprávy.

Nic nového

„Střet zájmů je v souvislosti s osobou Andreje Babiše zmiňován již šest let, od začátku jeho působení v roli ministra financí,“ uvedl šéf Pirátů Ivan Bartoš. „Události jsou tak vyústěním několik let trvajícího porušování evropských i českých zákonů,“ dodal.