"Počet těžce zraněných vzrostl o čtyři na 18, počet zraněných lehce se zvýšil o 11 na 152," doplnil Budský. Zatím nejhorší byl podle statistik loňský rok, kdy policisté vyšetřovali rekordních 9673 střetů. Letošní rok bude zřejmě ještě horší, listopad i prosinec totiž dlouhodobě patří k měsícům s největším počtem srážek. Nejvíce kolizí je podle policistů se zajíci, srnčí zvěří, bažanty či divokými prasaty.

Největším problémem jsou střety se zvěří a zvířaty na Vysočině. V loňském roce představovaly čtvrtinu z celkového počtu vyšetřovaných nehod. Následoval Karlovarský kraj (21 procent), Středočeský (skoro 17 procent) a Liberecký s 15 procenty. Naopak nejméně srážek se zvěří se stává v Praze a v Jihočeském kraji, zhruba jen jedno procento ze všech nehod.

V loňském roce bylo nejvíce kolizí se zvěří v krajích Středočeském (2087 nehod), Moravskoslezském (1111) a na Vysočině (1006). Nejméně jich řešili policisté v Jihočeském kraji (38).

Podle odborníků by motoristé měli jezdit se zvýšenou pozorností zejména za soumraku a svítání, kdy se vysoká zvěř pohybuje v blízkosti silnic. "Vběhne-li zvíře za snížené viditelnosti před projíždějící vozidlo, bývá oslněno jeho světlomety. To má za následek, že místo aby z pozemní komunikace uteklo, zůstává strnule stát," uvedl. V lokalitách se zvýšeným výskytem zvěře proto doporučuje pomalejší jízdu. Tam, kde je zeleň v těsné blízkosti vozovky, je lepší jezdit blíže ke středu vozovky.

Pokud už je střet nevyhnutelný, měl by se řidič snažit jet přímo a intenzivně brzdit. Toto řešení je podle výsledků testů provedených německým autoklubem ADAC pro posádku automobilu nejbezpečnější. "Naopak velmi nebezpečné je snažit se střetu zabránit stržením řízení na stranu. Ke střetu se zvířetem tak sice nemusí dojít, ale následuje daleko horší kolize se stromem či jinou pevnou překážkou," dodal Budský.

Na vytipovaná riziková místa umisťují myslivecké spolky pachové ohradníky, které pomáhají snižovat počet kolizí automobilů se zvěří.