Pracovní stroje mají podle statistik na svědomí zhruba deset procent veškerých pracovních úrazů. Nejvíce škod na lidském zdraví napáchají stroje potravinářského, tukového a tabákového průmyslu. K vážnému pracovnímu úrazu došlo před čtyřmi dny v prostějovské pekárně Profrost.

Zaměstnankyně společnosti vsunula ruku do stroje na pečivo. „Stroj ženu zachytil a utrhl jí pravou ruku nad loktem,“ informoval hned po tragické události ředitel prostějovské záchranky Pavel Holík. Zraněnou ženu odvezl vrtulník do ostravské fakultní nemocnice na oddělení plastické chirurgie. Tam putovala i část končetiny, kterou hasiči vyprostili ze stroje výrobní linky.

„Ruku se bohužel nepodařilo zachránit, žena je po amputaci a byla převezena do nemocnice v Prostějově,“ uvedl tiskový mluvčí Fakultní nemocnice v Ostravě Tomáš Oborný. Policisté přivolaní na místo nehody nezjistili zavinění třetí osoby, případ nyní šetří oblastní inspektorát. „Od konce letošního května k dnešnímu datu je to osmý pracovní úraz na území našeho regionu,“ podotkla prostějovská policejní mluvčí Alena Slavotínková s tím, že bližší fakta policejní statistiky neuvádějí.

Podle firmy Profrost nedodržela pracovnice zásady bezpečnosti práce, s nimiž byla seznámena na řádném školení. „Školení probíhá přesně v zákonem stanovených intervalech a poslední se konalo v červnu,“ ujistila ředitelka Profrostu Simona Sokolová s tím, že zraněná mladá žena pracuje ve společnosti od zahájení výroby, to znamená od dubna letošního roku.

„Dívka si svou nepozorností bohužel přivodila trvalé následky. Vytvoříme pro ni takové pracovní podmínky, aby i přes svůj handicap mohla v naší společnosti zůstat a pracovat dál,“ dodala Sokolová.

K největšímu počtu pracovních úrazů dochází ve zpracovatelském průmyslu, následuje oblast výroby a rozvodu elektřiny, plynu a vody a stavebnictví. Naopak minimum pracovních úrazů připadá na zaměstnance v peněžnictví a pojišťovnictví.