V ulici U kempinku v Praze 4 spadl v sobotu strom na dva lidi. Pražští záchranáři informovali na sociální síti X (dříve Twitter) o tom, že v důsledku incidentu uvedli do umělého spánku asi třicetiletého muže. Předtím mu provedli kardiopulmonální resuscitaci, což je metoda, jejímž cílem je oddálení klinické smrti a zamezení nevratného poškození životně důležitých orgánů.

Muž má mnohočetná poranění včetně vážného úrazu hlavy. Záchranáři jej transportovali do traumacentra. Pád stromu způsobil také lehký úraz na obličeji mladé ženy, která utrpěla taktéž akutní stresovou reakci.

Po vedru přišly bouřky

Hlavní město i další místa České republiky sužují bouřky, které mohou podobné situace způsobit. Hydrometeorologové proto nabádají k opatrnosti. Český hydrometeorologický ústav informoval o tom, že silné bouřky doprovázejí i nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu, s kroupami a krátkodobými intenzivními srážkami.

close Bouřka v Ústí nad Labem. info Zdroj: se souhlasem Marka Nocara zoom_in Bouřka v Ústí nad Labem.

Bouřky postupují od západu země dál. Nastoupily po teplotních rekordech. Nejtepleji v sobotu bylo v pražské Libuši, kde experti naměřili 34,3 stupně Celsia.

Pražští hasiči řešili stromy a kamení

Pražští hasiči na sociální síti X informovali, že v souvislosti se sobotní bouřkou zasahovali zatím (k asi půl deváté večer) u dvanácti případů.

Upřesnili, že převážně šlo o popadané stromy a větve nebo úklid vozovky od kamení. Nejvíce byla zasažena právě oblast Braníku a Modřan.

Trať na Karlovarsku blokovaly spadlé stromy

Také dopravu na železnici v úseku mezi Chebem a státní hranicí dnes odpoledne zastavil spadlý strom. Další strom musí železničáři odstraňovat mezi Horním Slavkovem a Krásným Jezem. Spadlé stromy zřejmě souvisí s bouřkou, která zasáhla Karlovarský kraj po 15:00 a postupně se od Chebska posunuje na severovýchod.

Zatímco ještě odpoledne teploty v kraji vyšplhaly téměř ke 30 stupňům, odpoledne se zatáhlo a po 15:00 začalo bouřit. Místy byly srážky i poměrně intenzivní. Podle předpovědi by se za bouřkami mělo ochladit.

Na Manětínsku kvůli bouřce evakuovali tábor

Bouřka s lijákem, která v sobotu v podvečer řádila také na Manětínsku, z tábora u Lipí vyhnala 47 dětí a dospělých. Hasiči je z preventivních důvodů evakuovali. „Nad táborem se přehnala bouřka s lijákem, spadlo přitom i teepe. Děti a dospělé jsme z preventivních důvodů převezli autobusem do Manětína, kde stráví noc. Jedno dítě utrpělo velmi lehké zranění, které bylo na místě ošetřeno,“ uvedl velicí důstojník Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje Luboš Kasl.

Dodal, že větší škody zatím liják s bouřkou nenapáchal. „Evidujeme popadané stromy a pár drobností,“ dodal.

Vítr na Seči převrátil plachetnici s lidmi 

Hasiči z Pardubického kraje na síti X oznámili, že na nádrži Seč v Čáslavské zátoce v sobotu podvečer došlo k nehodě plachetnice s mužem a ženou. „Převrátil je vítr,“ napsali.

Na pomoc páru přispěchali právě hasiči a vodní záchranáři. „Naštěstí se nikomu nic nestalo, jen muž se se ženou vykoupali. Plachetnici jsme převrátili a dopravili ke břehu,“ konstatovali hasiči.

Na jihu Čech se výstraha nevyplnila

Jihočeští hasiči na síti X večer před půl jedenáctou uvedli, že sobotní bouřky si zatím na jihu Čech vyžádaly dvě čerpání vody a pět výjezdů kvůli stromům spadlým na silnice. „Zatím se tedy z pohledu počtu zásahů výstraha naštěstí nevyplnila,“ poznamenali.