Počítá s tím jedna z variant řešení situace, pokud soud zruší rozhodnutí končícího ministra školství Josefa Dobeše (VV) prodloužit akreditaci magisterskému studiu práv akreditaci do roku 2016. O zrušení požádala Akreditační komise, podle níž měla fakulta skončit v polovině letošního roku.

Řešení dnes při jednání senátního školského výboru nabídly předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková a rektorka Západočeské univerzity Ilona Mauritzová. Ústav by podle Dvořákové dostal akreditaci na nezbytně dlouhou dobu.

Další varianta počítá s dostudováním studentů na právnických fakultách v Praze, Brně a Olomouci, což by ale bylo obtížně proveditelné z kapacitních důvodů. Na plzeňských právech je 1800 studentů. Otevřená je i možnost, že by plzeňskou fakultu převzala Karlova univerzita, která má v Plzni lékařskou fakultu. Poukázal na to děkan právnické fakulty UK Aleš Gerloch. Za nejlepší možné řešení považuje možnost, že by studenti nynějšího prvního a druhého ročníku přešli od podzimu na jiné fakulty a studenti třetího a čtvrtého ročníku by dostudovali v Plzni.

Prodloužená akreditace

Právnická fakulta v Plzni měla podle akreditační komise měla škola kvůli nízké kvalitě studia skončit už letos v červenci. Dobeš ale škole prodloužil akreditaci o čtyři roky. Podle komise je ale postup ministra nezákonný a v rozporu s dosavadní praxí a veřejným zájmem. Proto zároveň ve středu podali na Dobeše trestní oznámení.

Stejně tak učinil i exministr školství a předseda Strany zelených Ondřej Liška a bývalý student školy Martin Marek, který před několika lety upozornil na skandál s rychlostudenty a opsanými závěrečnými pracemi. Dobešovo rozhodnutí kritizovali také zástupci ODS, TOP 09, ČSSD a akademici.