Ministerstvo školství přitom před několika týdny stáhlo svou záštitu nad projektem, studentské volby by se prý mohly stát nástrojem předvolební propagace. Podle školského zákona totiž ve školách není povolena činnost a propagace politických stran.

"Půjdu volit"

"Tady v těch volbách se mohou účastnit studenti od 15 (let) výš, kteří se neúčastnili skutečných voleb, tak si mohou vyzkoušet, jak probíhají volby se vším všudy, s registrací, odvolením, odevzdáním hlasovacího lístku a tak dále," sdělil ČTK student čtvrtého ročníku pražského Gymnázia Postupická Eduard Jeleň.

Kromě organizačních věcí jsou prý volby nanečisto dobré i proto, že to donutí mladé lidi zamyslet se nad politickými programy jednotlivých stran. "Volit budu z toho důvodu, že se tady rozmáhá taková nálada, kdy lidé sedí doma a akorát komentují politickou situaci a pak k těm volbám každopádně většina ani nejde, tudíž já jako představitel mladé generace bych měl jít příkladem a půjdu volit," uvedl na adresu skutečných voleb osmnáctiletý student Lukáš Gerle. O volbách a politice se prý baví ve škole v hodinách politologie.

Vyučující prý volbu nijak neovlivňují

Studentské volby budou trvat do středy, výsledky budou vyhlášeny až po skončení opravdových parlamentních voleb. Původně se voleb nanečisto chtělo účastnit kolem 190 středních škol, poté, co ministerstvo stáhlo svou záštitu, je jich 140. Úřad své rozhodnutí zdůvodnil tím, že mnoho středoškoláků už je plnoletých a mohou volit, a tudíž by se mohla ve školách objevit politická agitace. Studenti, kteří na Gymnáziu Postupická volili, ale odmítli, že by se jejich názor kdokoliv z vyučujících snažil ovlivnit. V hodinách se prý volební preference neprobírají.

"V současné vyhrocené politické situaci není možné vyloučit ani napadení projektu a zejména jeho výsledků některým z neúspěšných volebních subjektů po skutečných volbách do Poslanecké sněmovny konaných 28. a 29. května," komentovalo ministerstvo své rozhodnutí. Už předtím projekt studentských voleb napadl středočeský hejtman David Rath (ČSSD) s tím, že podle něj napomáhá volebnímu úspěchu pravicových stran.

Přemluv bábu…

Podle studenta Gerleho většina jeho spolužáků preferuje spíš pravici. Oblibu pravicových stran u mladých potvrzuje například i množství protilevicových stránek na sociální síti Facebook. Tu přitom využívají hlavně mladí lidé. Se spotem Přemluv bábu, přemluv dědu, ať nevolí levici, vystoupili v těchto dnech i mladí herci Jiří Mádl a Martha Issová.