Od začátku svého působení již lektoři neziskové organizace ACET ČR o.s. oslovili 860 tisíc mladých lidí. Cílem přednášek pořádaných ACET je přimět mládež zamyslet se nad rizikovým chováním v partnerských vztazích a ukázat jeho důsledky, zároveň nabídnout řešení a motivovat je ke změně smýšlení i chování. To vše směřuje k tomu, aby se snížilo riziko přenosu nemoci HIV/AIDS.

„Mladí lidé vyrůstají v prostředí, které vytváří rodina, škola, ale jejich pohledy na styl života formuje také všudypřítomná komerční reklama na život, propagující často lhostejný postoj vůči druhým a nabádající: sám si užij co nejvíce. Mnohem méně je reklamy, která poukazuje na obezřetnost. Jako bychom se báli mladým lidem něco odpírat,“ říká František Krampota z Chrudimi, ředitel ACET pro Českou republiku. Dodává, že je nutné informovat mladou generaci o nebezpečí viru HIV, který nezná hranice a šíří se navzdory hranicím přes kontinenty a zastaví se pouze před jednou překážkou. „A tou je právě zodpovědnost každého člověka v navazování partnerských vztahů a dlouhodobá věrnost partnerů,“ je přesvědčen Krampota, který je jedním z pětatřiceti tuzemských lektorů ACET (zkratka slov AIDS Care Education Training, do češtiny přeloženo AIDS - péče, výuka a trénink).

ACET založil v roce 1988 britský onkolog Dr. Patrick Dixon. Dnes organizace působí ve dvacítce zemích. Dnes již ACET ČR nepracuje jen v oblasti prevence HIV/AIDS, ale i dalších oblastech sociálně patologických jevů, nabízí přednášky na téma: šikana, kouření, jak si nenechat ublížit, etické dílny apod.

Školy velmi vděčně přijímají tyto nabídky, neboť koncepčně zapadají do plánu výuky. Reakce na webových stránkách www.acet.cz to potvrzují: Například SŠ, ZŠ a MŠ v Hradci Králové na stránky napsala: „Přednáška byla velkým přínosem pro naše dospívající žáky. Byli zajímavou formou poučeni, jak se chránit před smrtelnou nemocí, jaké důsledky může mít pro ně nechráněný sex a co všechno mají dělat, aby se nenakazili. Příklady ze života drogově závislých byly odstrašující, tak jako snímky lidí nakažených HIV a AIDS. Přednášejícímu se podařilo probudit zájem žáků o tuto problematiku na výbornou.“

Žáci se nenudí

A co na to žáci? „Byla to skvělá přednáška. Myslím si, že takovýhle věci by se měl dovídat každý a mluvit o nich a svých názorech otevřeně. Ty příběhy, co se staly, do toho skvěle zapadaly. Nikdo se nenudil. Bylo to i pestrý!" napsal student havlíčkobrodské stavební průmyslovky.

„Spolupracujeme s metodiky prevence ve školách, s odborem kriminality v městech, s dětskými domovy,“ doplňuje František Krampota. Radka Pochobradská, manažer prevence kriminality v Chrudimi k tomu dodává: „Besedy už mají svou tradici a pořádáme je vždy na jaře pro 1. ročníky středních škol. Letošní přednášející překonal naše očekávání. Uměl si získat – náctileté obecenstvo, což není zrovna jednoduché a navíc byl v rámci možností tématu velice vtipný. Setkání mělo příjemně interaktivní charakter. Všechna témata související s danou problematikou studenti s lektorem společně prodiskutovali a vždy došli k nějakému závěru. Mohli vyjádřit vlastní názory, což se jim velice zamlouvalo. Mladí lidé si mnohdy uvědomovali, že jejich problémy nejsou tak závažné ve srovnání s těžkostmi lidí, kteří žijí v mnohem horších podmínkách než oni. Besedy, které přinášejí potřebné informace a působící i na emoce posluchačů, jsou velmi užitečné, protože pomáhají naplňovat předpoklad že jsou-li si mladí lidé vědomi hrozícího nebezpečí, mohou se mu snáze vyhnout a bránit se mu.“

Pro rok 2009 je vytvořen speciální projekt s Nadací Taťány Kuchařové i pro studenty se sluchovým postižením.

„Není to hmotný zisk, co nás žene k mladým lidem, ale snaha uchránit jejich životy před zbytečnými útrapy a snaha postavit jejich životní priority na kvalitních vztazích a ne na majetku nebo sobectví,“ shodují se lektoři ACET.

Mirka Göblová