Nový zákoník práce bohužel studentům připravil i méně příjemná sdělení.

„Ti, kterým ještě nebylo osmnáct, mohou pracovat jen šest hodin denně, a proto je zájem zaměstnavatelů o ně minimální,“ řekla Deníku ostravská oblastní manažerka agentury INDEX NOSLUŠ Darina Chybíková.

Pro středoškoláky na severní Moravě tak připadá v úvahu jen rozvoz letáků nebo dotazníkovéakceproprůzkumtrhu. Zprostředkovatelské agentury také nepříznivě zasáhla úprava, podle níž nemohou uzavírat dohodu o provedení práce.

„Můžeme je zaměstnat pouze na dohodu o pracovní činnosti,“ potvrdila Chybíková. V tom případě nesmějí odpracovat víc než 80 hodin měsíčně. Studenti ale mohou přímose zaměstnavatelem uzavřít dohodu o provedení práce nebo stálý pracovní poměr.

Nejvíc se platí programátorům

Zájem o brigády je ale i přes veškerá omezení obrovský. Jak Deníku sdělila Jana Skálová z agentury LMC, na internetových stránkách www.jobs.cz je denně k dispozici na 2 300 nabídek brigád a každý den dochází k aktualizaci až 400 z nich. Skálová informovala, že v Česku jsou dobře honorovány hlavně brigády v oboru IT, kde si studenti mohou v rámci programátorského projektu vydělat až 200 korun za hodinu.

Zhruba poloviční částkou je hodnocena tlumočnická činnost nebo účast na letních táborech s výukou cizích jazyků. Hodinový výdělek v marketingu se pohybuje kolem 150 korun. Zaměstnavatelé podle Chybíkové nejvíc shánějí brigádníky do administrativy a na doplňování zboží v supermarketech.

Druhy smluv – podmínky a výhody

Dohoda o provedení práce

Je možno ji uzavřít na maximálně 150 hodin za rok. Za tento počet hodin je mzda minimálně 7215 korun. Neodvádí se zdravotní a sociální pojištění.

Dohoda o pracovní činnosti

Týdně se může odpracovat maximálně 20 hodin s minimální odměnou 962 korun. Odvádí se zdravotní a sociální pojištění.