Starostům se totiž nelíbí, že vesnice dostávají na jednoho obyvatele výrazně menší dotaci než velká města. Zatímco v Praze magistrát obdrží na jednoho občana asi 24 tisíc korun, například sucholozský obecní úřad dostane jen pět a půl tisíce.

Starostové chtěli znát názor občanů, proto se jej na to zeptali v dobrovolném hlasování. „Z pěti set devadesáti osmi voličů hlasovali čtyři sta dva. Z toho jeden hlas byl proti podání žaloby,“ shrnul starosta Vysokého Pole na Zlínsku Josef Zicha.

„Ano“ převážilo i v Suché Lozi na Slovácku. „Sto padesát jedna voličů bylo pro, šest proti a dva lístky byly neplatné,“ sdělil starosta Suché Lozi Petr Gazdík. Voličů zde bylo 820.

Zda obce nakonec žalobu podají, chtějí rozhodnout na pondělním zasedání, které začíná v 17.30 hodin. Lze očekávat, že i na základě názorů obyvatel tak nakonec učiní.

O zajištění stejných podmínek pro města i obce venkovští starostové ze Zlínského kraje usilují již dlouhou dobu. Protože se svou stížností neuspěli ani v Senátu, přišli s myšlenkou obrátit se na Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku.