Silné bouřky podle něj budou ve středu především na Šumavě a v Novohradských horách. Postupovat budou k jihovýchodu, později až k jihu a mohou být doprovázeny zejména přívalovými srážkami s krátkodobými úhrny kolem 30 milimetrů vody, uvedli meteorologové.

Unikátní mrak v čele bouřkové oblačnosti zvaný roll cloud.
Bouře v Česku lámala stromy a ničila střechy. Přes Prahu přešel unikátní mrak

S výjimkou těchto oblastí, kde bude pršet, a Moravskoslezského kraje pak hrozí ve zbývajících regionech Česka až do odvolání kvůli suchému a teplému počasí nebezpečí vzniku požárů. Podle meteorologů by proto lidé neměli rozdělávat oheň v přírodě, zejména v lesích, vypalovat trávu či odhazovat cigaretové nedopalky na zem.

Nebezpečná dehydratace

Obyvatelé v Ústeckého kraje a jihozápadu Libereckého kraje by měli do konce pracovního týdne současně počítat s opětovným vedrem. „Odpolední maximální teploty tam budou překračovat 31 stupňů Celsia," doplnili meteorologové. S ohledem na předpokládané vysoké teploty upozorňují na nebezpečí přehřátí a dehydratace. Lidem doporučují, aby dostatečně pili, nejlépe neslazené nealkoholické nápoje v kombinaci s minerální vodou, a omezili tělesnou zátěž v poledních a odpoledních hodinách.