Někteří vojáci obdrželi první kartony s lahvemi už v neděli dopoledne na hraničním přechodu v Náchodě ze zásob místního pivovaru Primátor. „Vojáci byli naprosto nadšení a byli velice spokojení. Někteří dokonce říkali, že české pivo znají," netajil se spokojeností organizátor náchodského uvítání Josef Matyáš.

Bez piva se neobešel ani nedělní večer v Liberci, 
i když mladý kapitán David Engoran zřejmě nedopřál alkohol úplně všem svým mužům. A jestli přeci jenom ano, tak opravdu v omezené míře. „Těšíme se, že vyrazíme do města. Pít nemají zakázáno, ale pohlídám si vojáky, kteří zítra budou řídit," uvedl před večerní vycházkou do ulic severočeské metropole americký důstojník.

Čtěte také: Konvoje zbrzdily nehody v Praze, vítají je příznivci, odpůrce překřičeli

Zdá se, že svoje slova myslel vážně a konvoj dnes bez vážnějších potíží dorazil do kasáren v pražské Ruzyni. Kromě těch, kteří přespali 
v Liberci, přijeli i jejich kolegové z Pardubic a Vyškova.

Pozvání na pivo s koncertem

A právě z tohoto města bude pocházet další dávka piva. Ne jen několik bas, ale rovnou celý kamion. „Pokud bude vše podle našich představ, spojíme pozvání na pivo 
s koncertem, který je, pokud vím, v plánu v úterý od 16 hodin v prostoru před ruzyňskými kasárnami," uvedl organizátor akce a prezident představenstva Česko-německé hospodářské komory Thomas Maria Miklas.

Přiznává, že se komoře průjezd amerických vojáků zrovna hodí takříkajíc do krámu. Komora chce totiž pomoci s exportem vyškovského piva do Německa a do USA. „Mám rád takovou symboliku, kdy všechno se vším souvisí," doplnil.

Doprava až na základnu

Nabízí se otázka, jestli budou Američané moci takové množství piva do svých aut vůbec nasoukat. Jenomže i na to komora myslela. „Jsme připraveni zajistit dopravu až na základnu v německém Vilsecku. Jsem ale realista, a tak za pravděpodobnější variantu považuji, že pivo bude zkonzumováno zde, v Praze," upřesnil s tím, že u piva by se tak mohli sejít s americkými vojáky i jejich čeští příznivci.
Ve středu se už spojená kolona posune z Prahy dál. Jejich cesta přitom povede přes Mekku českého pivovarnictví – přes Plzeň. Organizátoři plzeňského uvítání už dopředu avizovali, že na vojáky bude čekat vychlazené místní pivo.

Ne vždy se však přesun nesl v takto přátelské atmosféře. Na některých místech proti přítomnosti amerického konvoje protestovali jejich odpůrci. Asi dvacet lidí se sešlo třeba před ruzyňskými kasárnami, kteří nesli transparent „Ami go home". Cílem protestu bylo vyjádřit snahu 
o českou neutralitu po vzoru Rakouska nebo Švýcarska.

Odpůrci však i před ruzyňskými kasárnami byli ve značné menšině. Zpravidla se Američané setkali se vřelým přivítáním. „Bylo úžasné 
a nemohlo být lepší," zhodnotil za všechny voják Mike Weatherholt.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU