Dalším tématem rokování bylo podle Klause rozšiřování Evropské unie. Klíčem k vyřešení problémů regionu je perspektiva členství v Evropské unii pro další státy, uvedl prezident.

O amerických protiraketových základnách v Česku a Polsku se podle českého prezidenta mluvilo jen minimálně. Zmínil je prý ve svém vystoupení jediný z prezidentů.

"Je fér přiznat, že všichni zúčastnění na něj (problém Kosova) nemají identický názor," uvedl Klaus. Další problematickou oblastí je podle něj moldavské Podněstří. "Jsme také zneklidněni posledními událostmi na Ukrajině," dodal.

Kosovská otázka je nyní v rukou Rady bezpečnosti OSN. Zatímco Západ podporuje záměr udělit Kosovu nezávislost, Srbsko se odmítá zcela vzdát svrchovanosti nad provincií, kterou považuje za kolébku národa, a doufá v ruské veto.

Jak bude nakonec Rusko hlasovat, nechtěl dnes srbský prezident Boris Tadić v rozhovoru s ČTK a Českou televizí předpovídat. "Nezbývá nám nic jiného než čekat, jaký bude další vývoj. Jsme pro řešení, které bude znamenat stabilitu Srbska i celého regionu," řekl Tadić. Nezávislost Kosova by podle něj znamenala ohrožení suverenity a integrity Srbska.

"Východiskem musí být kompromis," dodal Tadić s tím, že plán emisara OSN pro Kosovo Marttiho Ahtisaariho na nezávislost "pod dohledem", za kompromis nepovažuje.

"Jsme pro to, aby jednání pokračovala. Dnes jsme slyšeli různé názory a myslím, že je potřeba zapojit je také do řešení, které musí být udržitelné," dodal srbský prezident.

Skepticky se k nezávislosti dosud stavěli také Slováci, nicméně prezident Ivan Gašparovič v pátek v Brně uvedl, že Bratislava bude plně respektovat rezoluci Rady bezpečnosti.

Dnešní druhé plenární jednání se odehrálo v užším kruhu. Čtyři z 15 hostů, kteří přijali Klausovo pozvání, jižní Moravu opustili už v pátek večer. Příští setkání státníků střední a jihovýchodní Evropy hostí Makedonie. "Uděláme všechno, abychom byli stejně dobrými hostiteli jako Česká republika," uvedl makedonský prezident Branko Crvenkovski.

Česko jako člen EU nemůže Makedonii samostatně zrušit víza

BRNO- Česko jako člen Evropské unie nemůže samostatně vyvinout iniciativu, která by pro Makedonce zrušila povinnost vyřizovat si před cestou do ČR víza. Na závěrečné tiskové konferenci summitu hlav států v Brně to řekl český prezident Václav Klaus.

Česko na sebe jako člen EU vzalo podle Klause různé povinnosti. To se týká i víz. Přestávají být samostatnou otázkou členské země, ale jsou tématem unie jako celku, uvedl na otázku makedonské novinářky.

Zároveň vyjádřil Makedonii, která o členství v EU usiluje, podporu. Řekl, že Češi do dobře vzpomínají na éru, kdy celá desetiletí "ťukali na dveře Evropské unie" a usilovali o členství. "Jsme přesvědčeni, že nikdo nemá klíče od Evropské unie, nikdo není majitelem Evropské unie, do Evropské unie by měly vystoupit všechny země, které chtějí," řekl český prezident s tím, že tyto země musí vyhovět mimo jiné ekonomickým kritériím.

Češi nyní na cestu do Makedonie vízum nepotřebují. Premiér Mirek Topolánek nedávno nevyloučil, že česká víza v blízké budoucnosti možná nebudou potřebovat alespoň vybrané skupiny Makedonců jako sportovci nebo studenti. Zatím posledním krokem ze strany Prahy bylo zrušení poplatků za vydávání víz. Prezident Klaus dnes také připomněl, že Česko se chystá v Makedonii otevřít velvyslanectví.