Superúplňky jsou poměrně vzácné, obvykle nastávají jednou za čtrnáct měsíců. Letos v srpnu se však fotogenický jev ukáže hned dvakrát. Poprvé to bylo právě v noci 1. srpna, kdy se naše přirozená družice k Zemi přiblížila na vzdálenost 357 530 kilometrů. Superúplněk bylo možné pozorovat mimo jiné na Litoměřicku, dobře vidět byl například u obce Klapý.

Superúplněk. Ilustrační snímek
Srpnovou noční oblohu rozzáří dva superúplňky. Jeden z nich bude modrý

Ještě blíž se pak Měsíc přiblíží k planetě v noci na středu 30. srpna, a to na vzdálenost 357 185 kilometrů. Lidskému oku se bude jevit o čtrnáct procent větší a o třicet procent jasnější než v době, kdy je od Země nejdál. Protože půjde již o druhý úplněk v měsíci, přezdívá se mu modrý.

Na to, jak působivý vesmírný úkaz v úterý zachytili lidé v České republice, se můžete podívat v naší fotogalerii.

Superúplněk. Hlavice na Liberecku. 1. srpna ve 22.53 hodin.Superúplněk. Hlavice na Liberecku. 1. srpna ve 22:53 hodinZdroj: Jaromír Košek

Naposledy se dva úplňky ve stejném měsíci objevily v roce 2018, znovu má tento jev nastat až v roce 2037. Pro ideální podmínky sledování úkazu je nutná jasná noční obloha bez nebo s velmi malou oblačností.

Měsíční rekordy

Dosud nejbližší zaznamenaná vzdálenost Měsíce od Země je 356 509 kilometrů z 14. listopadu 2016. Tento rekord pak má být překonaný až 25. listopadu 2034, kdy by se dle odhadů měl přiblížit na 356 445 kilometrů.

Zdroj: Youtube

Pojem „superúplněk“ poprvé použil astrolog Richard Nolle v roce 1979. Vědci předpokládají, že hranici 360 tisíc kilometrů zvolil proto, že po devadesát procent své dráhy je Měsíc od naší planety dál.