Pro Postráneckého, který působí ve státní správě už zhruba 17 let, podle Chovance hlasovalo 15 ministrů, nikdo nebyl proti. Postránecký za tento silný mandát poděkoval. Za superúředníka, jak se někdy jeho post nazývá, se nepovažuje. Řekl, že jeho hlavním cílem je státní správu zkvalitnit a stabilizovat.

„Já ho považuji za komplexně připraveného odborníka, který své kvality potvrdil i při tom řízeném dialogu," uvedl Chovanec. Postráneckého ve funkci podle ministra čeká především komunikace s Evropskou komisí a zavedení 16 předpisů, které jsou nutné k zahájení čerpání peněz z evropských fondů. „V neposlední řadě to bude příprava výběrových řízení na státní tajemníky na jednotlivých ministerstvech," doplnil Chovanec.

Postránecký připomněl, že s ministry, kteří do státní služby spadat nebudou, bude komunikovat tehdy, když budou navrhovat členy výběrových komisí pro výběr svých náměstků. „Budu i z druhé strany hlídat, aby úředníci nebyli v příliš těsných kontaktech s politickou scénou," doplnil. Podle zákona může náměstek pro státní službu mimo jiné vydávat služební předpisy a kontrolovat služební vztahy státních zaměstnanců.

Sobotka: Věřím, že začne rychle pracovat

Postránecký uvedl, že jeho úkolem bude rovněž převedení úředníků do režimu státní služby, které by mělo nastat v polovině roku. „To překlopení musí nastat tak, aby výkon státní správy vůbec nepocítil z pohledu občanů nebo podnikatelů tuto situaci," poznamenal.

„Věřím, že nový náměstek pro státní službu začne rychle pracovat na svých úkolech a podaří se nám dosáhnout odpolitizování státní správy, jejího nestranného, transparentnějšího a profesionálního fungování," uvedl k výběru Postráneckého premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Postránecký vystudoval ekonomickou a regionální geografii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Po studiích pracoval na přelomu 80. a 90. let jako výzkumník v Ústavu prognózování ČSR, poté se stal odborným asistentem na Národohospodářské fakultě pražské Vysoké školy ekonomické. V roce 1998 působil jako poradce vicepremiéra pro hospodářskou politiku Pavla Mertlíka (ČSSD), později pracoval na ministerstvu pro místní rozvoj mimo jiné jako šéf sekce a odboru. V letech 2001 až 2006 byl náměstkem ministra vnitra pro reformu veřejné správy.

Dotazy i v cizím jazyce

Ministři si dnes všechny finalisty vyslechli. Podle některých účastníků jednání ministři zkoušeli kandidáty mimo jiné pokládáním dotazů v angličtině, němčině i francouzštině.

Kromě Postráneckého ve finále byli také tajemnice třebíčského městského úřadu Simeona Zikmundová a ředitel strukturálních fondů na ministerstvu průmyslu Břetislav Grégr.

Vláda dnešním rozhodnutím završila druhé výběrové řízení na náměstka pro státní službu, první se loni v prosinci nezdařilo. Tehdy se přihlásili tři lidé, ale nesplnili stanovené podmínky. Vnitro pak zadání tendru zjednodušilo.

Služební zákon, který má odpolitizovat státní správu, původně počítal s generálním ředitelstvím státní služby jako koordinačním orgánem státní správy. Nakonec byla po politických neshodách schválena varianta, že většina kompetencí připadne ministerstvu vnitra, kde vznikne funkce náměstka pro státní službu. S podobou zákona nesouhlasí prezident Miloš Zeman, který ho napadl u Úastavního soudu.

Postránecký se za superúředníka nepovažuje

Nový náměstek pro státní službu Josef Postránecký, kterého dnes vybrala vláda, se za superúředníka, jak se někdy jeho post nazývá, nepovažuje. Jeho hlavním cílem je státní správu zkvalitnit a stabilizovat. Zároveň chce úředníky hlídat, aby nebyli v příliš těsných kontaktech s politiky. Řekl to novinářům.

„Nepovažuji se za superúředníka, ale za člověka, který má za úkol zkvalitnit výkon státní správy a zlepšit její služby vůči občanům," řekl. Státní správu chce také v souladu s novým služebním zákonem odpolitizovat. Připomněl, že s ministry, kteří do státní služby spadat nebudou, bude komunikovat tehdy, když budou navrhovat členy výběrových komisí pro výběr svých náměstků. „Budu i z druhé strany hlídat, aby úředníci nebyli v příliš těsných kontaktech s politickou scénou," doplnil.

„Chci změnit hodně věcí, především aby státní správa byla stabilizována, protože pokud úředníci dělají léta dobře svoji práci, tak je to hned znát. A to je jeden z mých cílů," konstatoval Postránecký.

Ve státní správě Postránecký působí téměř 17 let. Kromě nynějšího zaměstnání na ministerstvu vnitra pracoval rovněž na ministerstvu pro místní rozvoj. Na starosti měl mimo jiné reformu veřejné správy, uvedl.

Vizitka ředitele kanceláře náměstka ministra vnitra Josefa Postráneckého (53), který byl podle informací ČTK vybrán na post náměstka ministra vnitra pro státní správu:
Datum a místo narození: 26. června 1961, Mladá Boleslav

Vzdělání: Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy v Praze, obor ekonomická a regionální geografie (titul RNDr., 1984); postgraduální kurz v Bruselu (titul MPA, 1994)

Současná funkce: ředitel kanceláře náměstka ministra vnitra pro ekonomiku, strategie a evropské fondy

Kariéra: vědecko-výzkumný pracovník v Ústavu prognózování ČSR (1985–1992, od 1991 Ústav pro hospodářskou politiku); odborný asistent na katedře veřejné správy a regionálního rozvoje Národohospodářské fakulty VŠE v Praze (1992–98); v roce 1998 působil jako poradce vicepremiéra pro hospodářskou politiku Pavla Mertlíka (ČSSD); následně jmenován vrchním ředitelem sekce regionální politiky a evropské integrace na ministerstvu pro místní rozvoj (MMR) a posléze ředitelem odboru koncepce regionálního rozvoje téhož ministerstva; v letech 2001 až 2006 byl náměstkem ministra vnitra pro reformu veřejné správy; v roce 2007 se vrátil na MMR jako ředitel odboru rozvoje a strategie regionální politiky.