„Bylo mi to nabídnuto někdy před prázdninami, kdy jsem netušil, že ještě přijde ta kandidatura na Ústavní soud, takže jsem to rád akceptoval," uvedl šestapadesátiletý Sváček, podle něhož se kvůli jeho kandidatuře na ústavního soudce jednání o působení na vrchním soudu pouze přerušila, a po neúspěchu v Senátu opět obnovila. Nastoupit by měl Sváček na vrchní soud již v pondělí. „Já jsem se dohodnul na nástupu od 16. září, takže zítra tady končím," podotkl. V kterém konkrétním senátu zasedne, prý ale zatím jasné není.

Do hodnocení uplynulých 14 let v čele soudu se příliš pouštět nechtěl, prý to nelze v krátkosti popsat. Jako jeden z klíčových momentů ale vnímal například zrušení krajských obchodních soudů, kdy se najednou městský soud rozrostl o polovinu. „To bylo velmi dramatické. Nebo také zavádění všeobecného správního přezkumu, že jsme tady vlastně vytvořili další úsek spočívající ve správním soudnictví," zavzpomínal předseda. Podle něho se od doby, kdy soud přebíral, do dnešního dne úřad rozrostl více než dvojnásobně.

Odcházející předseda vyzdvihl také spolupráci s Právnickou fakultou UK v Praze. Městský soud totiž v minulosti ve spolupráci s ní začal organizovat stáže pro studenty. „V současné době je to oficiálně nepovinně volitelný předmět na pražské právnické fakultě, takže my tu máme 120 studentů každý semestr," uvedl Sváček s tím, že výstavba justičního areálu Na Míčánkách mu také „sebrala pár let života".

K Ústavnímu soudu navržen Klausem i Zemanem

Sváček byl navržen na funkci ústavního soudce dvakrát, ani jednou však jeho jméno neprošlo přes Senát, který kandidáty schvaluje. Poprvé Sváčka neúspěšně navrhoval loni někdejší prezident Václav Klaus. Tehdy Sváček v tajných volbách získal 38 ze 79 hlasů a k souhlasu horní komory s jeho jmenováním chyběli dva senátoři. Podruhé jej pak nominovala současná hlava státu Miloš Zeman, Sváček ale v srpnu získal pouze 30 senátorských hlasů ze 75, k funkci ústavního soudce mu tak chybělo osm hlasů.

Sváčkovi kritici poukazovali například na jeho kontakty s pražským podnikatelem Tomášem Hrdličkou, právníkem a exministrem spravedlnosti Pavlem Němcem, či na členství v Lions clubu, který založil odsouzený lékař Jaroslav Barták. Sváček k tomu mimo jiné uváděl, že Hrdličku přes deset let neviděl a Lions club po krátkém členství opustil. Zeman pak senátorům řekl, že si všechna obvinění nechal prověřit a že se ukázala být pomluvami.