S obezitou či nadváhou se v Česku potýká 13 procent dětí od šesti do deseti let, ve věku 11 až 15 let je to 14 procent chlapců a deset procent děvčat. Normální váhu má v dospělosti jen 22 procent z nich, celých 78 procent si nadbytečná kila nese i do dospělosti. S tím se pojí vyšší riziko cukrovky, infarktu či rakoviny.

Projekt zahrnoval anonymní dotazník, měření tělesného tuku a osvětové přednášky o výživě a pohybu, upřesnila manažerka projektu Marie Bahenská. "Žáci jedí většinou čtyřikrát až pětkrát denně. Zatímco menší děti obvykle snídají, starší snídani často vynechávají. Ukázalo se, že ti, kdo už jsou samostatnější, se zásadami správné životosprávy pokulhávají, což platí i ve sportu," doplnila nutriční terapeutka Věra Boháčová.

Průzkum se zaměřil i na pitný režim. Většina dětí pije jeden až dva litry tekutin denně, 22 procent vodu a neochucené minerálky, 23 procent vodu se šťávou, sladké limonády 13 procent dětí a pět procent alkohol.

Zákaz nezdravých potravin projednají poslanci

Ministerstvo školství chce nezdravé potraviny a nápoje v bufetech a školních automatech zakázat, novela stále čeká na projednání ve sněmovně. Na Slovensku se už podařilo zákaz prosadit a od ledna se tam ve školách nesmějí prodávat cukrovinky, sladké a energetické nápoje či zmrzlina. V Česku se daří ozdravovat jídelníček dětí díky dotacím na mléčné výrobky, v projektu jsou tři čtvrtiny základních škol s celkem 590.000 žáků.

V projektu se měřilo u dětí množství tělesného tuku, zvýšené hodnoty BMI mělo 16 procent dívek na prvním i druhém stupni, 19 procent chlapců na prvním stupni a 24 procent na druhém stupni. "Je opravdu nezbytné začít více podporovat pravidelnou pohybovou aktivitu dětí, jinak se situace s hmotností a kondicí dětí nezlepší," upozornil konzultant poradenského centra Výživa dětí Pavel Suchánek.

Ministerstvo školství v pilotním projektu zavádí od příštího školního roku dobrovolnou třetí hodinu tělocviku. Od letošního ledna novela vyhlášky o školním stravování zohlednila děti s dietou.