Pátrání po zamilované dvojici z Adršpachu, které před měsícem vyhlásil Deník ve spolupráci s výrobcem minerálních vod Toma Natura, je u konce. Dvojice se našla. Jmenují se Ondra a Lucie. Výrobce minerálních vod Toma Natura byl jejich romantickým obřadem na vrcholu skály tak nadšen, že se rozhodl oběma vystrojit na své náklady svatbu snů.

A přesně podle představ zamilovaného páru jí bude obřad na dvou k sobě přivázaných pramicích, plujících po romantickém jezírku v Adršpašských skalách. „Neslezeme dolů, dokud nás tady nahoře někdo neoddá,“ volala do devadesátimetrové hlubiny dvojice turistů.

Na vrcholu stála ve svatebním, vyměnila si zlaté prsteny a společné „ano“ zapila vínem. Svědky jim byly jen okolní hory a Pánbůh. Žádný oddávající z matriky za nimi nahoru nevylezl.

Druhá, tentokrát už úřady posvěcená svatba se uskuteční 27. září u jezírka ve dvě hodiny odpoledne. Romantičtější místo si milenci ani nemohli přát. Obřad bude narozdíl od následující hostiny a ubytování pro 70 svatebčanů v jednom penzionu veřejný. Účet za celou svatbu zaplatí firma Pepsi Americas, výrobce TomyNatury.

„Toma Natura z Teplicko–adršpašských skal pochází, a jakákoli zdejší událost je tak pro nás velmi důležitá. Cítíme se spojeni se zdejší krásnou přírodou i lidmi. Pomoc při organizaci podobně neortodoxní a romantické svatby snů se tak po neúspěšném příchodu oddávajícího na jejich skalní obřad nabízelo,“ řekl Bronislav Matyšek, manažer značky Toma společnosti Pepsi Americas.

Dostat se na Milence je pro netrénovaného člověka bez horolezeckého vybavení prakticky nemožné. Vrcholového představení zamilovaného páru si všimlo několik turistů, od kterých se zpráva o netradičním obřadu rozkřikla dál. „Nějaký pokřik tam od nás opravdu byl. Nějaký zvědavec na nás křičel, pojďte dolů, tak my na něj, pojď ty nahoru. A ptal se nás, co nahoře děláme,“ směje se 35letý ženich Ondra.

Příjmení chce nechat v tajnosti, stejně jako jeho 25letá snoubenka Lucie. Z romantického obřadu na vrcholu milenců je neodradily hromy, blesky ani déšť. Nahoře strávili čtyři hodiny, pak kvůli kazícímu se počasí slanili dolů.

Před Bohem jsou svoji již teď

Oba pocházejí z Prahy, ale v Teplicko – adršpašských skalách jsou jako doma. Milují totiž lezení po skalách. A jsou překvapeni zájmem, jaký jejich neoficiální svatba na Milencích vyvolala.

„Lucie tím, že nahoru vylezla, překonala sama sebe. Bojovala totiž se zraněním kotníku z jednoho z předchozích výstupů a doktor ji varoval, že nebude moci ani chodit. Sňatek na vrcholu tak byl opravdu symbolický,“ řekl včera Deníku 35letý Ondřej. Celé jméno zveřejňovat nechce.

Svou lásku s Lucií si chtějí chránit. A nahoře jim byli svědky jen jejich kamarád, okolní příroda a Bůh, jak Ondřej sám podotýká. „Kamarád lezl nahoru první, já jsem ho s báglem na zádech jistil a poslední šplhala Lucie. Milenci jsou skála hodně ostrá a pro nezkušené turisty nezlezitelná, jištění tam je po čtyřiceti metrech. Nahoře jsme se převlékli do svatebního a před Bohem si řekli ano,“ líčí Ondřej.

Nápad to přitom nebyl nijak nepromyšlený. „Chtěli jsme to tak. Štvalo nás, že nás úředníci nechtějí oddat třeba na obyčejné louce.“ Když je po jejich představení oslovila Toma Natura, nevěřili vlastním uším. Původně si plánovali formální sňatek v parku na Bílé hoře v Praze. S Lucií se znají půl druhého roku. Seznámili se kde jinde než – na stěně. Tentokrát ale umělé, v Praze. Ondřej tam jako lektor učil Lucii základům horolezectví.

Netradiční obřady lákají čím dál víc

Je libo svatbu na Sněžce? Nebo v tréninkovém mrazáku pro polárníky? Či raději na zahradě domu? Se sňatky na netradičních místech se ve východních Čechách roztrhl pytel. „Jediné, čeho jsme se chtěli vyvarovat, byla svatba před suchopárným úředníkem z radnice. Nedokázali jsme si představit nic horšího a formálnějšího. Vzali jsme se proto na zámku ve Slatiňanech a odpoledne uspořádali zahradní slavnost u nás doma,“ řekl Petr Vyhnálek z Chrudimě.

Taková legrace ale není zadarmo. Například obřad ve zmíněných Slatiňanech vyjde na tři tisíce, vedle toho tisíc korun zaplatíte stejně jako při sňatku na radnici jako poplatek matrice. „Ale stálo to za to, v tak krásném prostředí,“ přidala se Květa Havránková, která se vdávala na zámku v Chlumci nad Cidlinou.