Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) v reakci na jeho slova řekl, že "jestli někdo dělá něco pro svrchovanost a svébytnost České republiky, tak je to zejména parlamentní diplomacie českého Senátu" a že Babiš by se tím měl inspirovat. Vystrčil se ve středu v Praze setkal s tchajwanským ministrem zahraničí Josephem Wuem. Schůzku kritizovalo čínské velvyslanectví v Praze. Čína Tchaj-wan považuje za svou součást.

Tradiční ceremoniál na Vítkově se uskutečnil po roční pauze, loni byl zrušen kvůli epidemii koronaviru. Akci komplikovala mlha. Kvůli ní nemohly vzlétnout gripeny ani vojenské helikoptéry. Kvůli zhoršování epidemie covidu-19 museli mít dnes všichni účastníci ceremoniálu respirátory a nebyla umožněna účast veřejnosti, což někteří nesli nelibě. Lidí, kteří se chtěli na ceremoniál podívat, se sešlo několik desítek. Zástupci tiskového oddělení ministerstva obrany na dotaz ČTK sdělili, že o tom rozhodla hlavní hygienička ministerstva obrany, která má pravomoci jako ředitelé krajských hygienických stanic.

Premiér Andrej Babiš hovořil o mimořádném významu dnešního svátku. "Naši předci dělali všechno pro to, aby vznikl samostatný stát. S nadšením ho budovali a budovali ho skvěle, protože za první republiky jsme patřili mezi deset nejprůmyslovějších zemí světa. Byli jsme největší výrobci vojenské techniky na světě," uvedl.

Chirurg Pavel Pafko (na archivním snímku).
Konzilium posoudí Zemanův zdravotní stav. Jeho členy budou Kolář i Pafko

Česko by podle něj nemělo dovolit zásahy do své svrchovanosti a vážit si své nezávislosti. "Jsme svrchovaný stát, i když jsme součástí Evropské unie a NATO, neměli bychom nechat cizí instituce a cizí státy zasahovat do naší svrchovanosti. Čeští občané musí rozhodovat o budoucnosti naší země, ne instituce, které stále víc ovlivňují náš život," řekl novinářům.

Nejvíc podle něj zasahuje do svrchovanosti země EU, její ekologický plán odklonu od fosilních paliv, takzvaný Green Deal, označil za "úplné peklo". "V pondělí letím do Glasgow (na konferenci OSN o změnách klimatu), kde zase budeme poslouchat různé nesmyslné projevy o tom, jak zachráníme planetu. Ano, my chráníme přírodu, ale nemůžeme ji zachraňovat tím, že se nakonec vrátíme do jeskyní," dodal.

"Já si myslím, že jestli někdo dělá něco pro svrchovanost a svébytnost České republiky, tak je to zejména parlamentní diplomacie českého Senátu," komentoval Babišova slova předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Babiš by se tím měl podle něj inspirovat. Sněmovnu dnes na Vítkově reprezentovala poslankyně ODS Jana Černochová, o které se spekuluje jako o možné budoucí ministryni obrany.

Akce k založení republiky se dnes konají i na dalších místech republiky. Výročí si lidé připomínají v Brně, Olomouci i v Ostravě. Na Pražském hradě se uskutečnilo slavnostní střídání stráže. Večer bude Pražský hrad nasvícen barvami trikolory.

Slavnostní střídání stráže na Pražském hradě:

Kvůli Zemanově nemoci se ale neuskuteční předávání nejvyšších státních vyznamenání. Hrad ceremonii přesunul na 1. ledna. Pražský hrad ale večer seznam oceněných, stejně jako loni, zveřejnil na svém webu.

Památník na Vítkově vznikl v letech 1929 až 1938 k poctě československých legionářů. Po roce 1948 sloužil k propagaci komunistického režimu, byli v něm pohřbíváni významní představitelé Komunistické strany Československa. V roce 1953 v památníku vzniklo Mauzoleum Klementa Gottwalda. Po pádu komunismu v roce 1989 byli všichni pohřbení lidé odvezeni, nyní je památník ve správě Národního muzea.

Premiér vystoupil s projevem k výročí Československa

S projevem, jehož tématem bude státní svátek připomínající výročí vzniku samostatného Československa, vystoupil dnes večer premiér Andrej Babiš. Oslavy vzniku republiky se každoročně pojí především s projevem prezidenta republiky, který tradičně vystupuje večer ve Vladislavském sále na Pražském hradě při předávání státních vyznamenání. Letošní ceremoniál byl ale odložen kvůli hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana.

Vratislav Mynář a video s Milošem Zemanem
Policie prověřuje okolí Zemana ve dvou kauzách. Řeší i možné neposkytnutí pomoci

Babiš dnes novinářům řekl, že projev ke státnímu svátku s prezidentskou kanceláří nekonzultoval. "Je to krátký projev, považoval jsem to za vhodné," uvedl. K prezidentově zdravotnímu stavu poznamenal, že je v kontaktu s Miroslavem Zavoralem, ředitelem pražské Ústřední vojenské nemocnice, kde prezident je. "Já s ním (s ředitelem ÚVN) pravidelně mluvím. Čekám, že pan prezident bude přeložen na normální pokoj a potom budu mít příležitost ho navštívit," uvedl premiér po pietním aktu na pražském Vítkově k výročí vzniku samostatného Československa.

Dodal ale, že konkrétnější informace o prezidentově zdravotním stavu nemá. Zopakoval, že do listopadové ustavující schůze Sněmovny a momentu, kdy bude muset nynější vláda podat demisi, není nutné, aby prezident činil nějaký ústavní krok. "Zbytečně se řeší zdravotní stav pana prezidenta, protože zkrátka není teď na řadě, nic se nezdržuje," řekl.