V nemocnicích je podle aktuálních údajů s koronavirem 4440 lidí s koronavirem, asi o 700 víc než minulou středu. Oproti začátku tohoto týdne hospitalizovaných mírně ubylo. V těžkém stavu je nyní 15 procent covidových pacientů, konkrétně 663. Vyplývá to z informací na webu ministerstva zdravotnictví.

Covidové oddělení nemocnice v západočeských Domažlicích v březnu letošního roku
Od pondělí jen očkování či prodělání nemoci. Stát nebude uznávat testy na covid

V úterý přibylo v Česku 22 511 případů nemoci covid-19, nejvíc za jediný den za celou dobu epidemie v zemi a zhruba o čtvrtinu víc, než byl dosavadní rekord z letošního 6. ledna. Středeční údaj je sice výrazně nižší, ale o volných dnech se méně testuje. I tak přibylo přes 14 tisíc nakažených, což je o asi 600 víc než před týdnem a o 2500 víc než v pondělí. Z celkového počtu 14 119 pozitivních testů byla víc než tisícovka zjištěna u rizikové skupiny lidí starších 65 let.

Denní nárůsty počtu nákaz v Česku stoupají zhruba od začátku září, poslední poslední měsíc rostou velmi prudce. V polovině října se ještě pohybovaly kolem 1500 nově nakažených za den, na začátku listopadu už činily skoro 10 tisíc denně a tento týden překonaly hranici 22 tisíc.

Roste incidenční číslo

Takzvané incidenční číslo, tedy počet nově nakažených za uplynulých sedm dní na 100 tisíc obyvatel, se blíží rekordům z října 2020 a ze začátku letošního ledna, kdy se pohybovala kolem 850. K dnešku stouplo z 813 na 819 případů, to je o třetinu víc než před týdnem. Mezi kraji jsou ale značné rozdíly. Nejvíc se nákaza šíří na Moravě: v Olomouckém kraji připadá 1241 případů za týden na 100 tisíc obyvatel, přes tisícovku je také v Jihomoravském a Zlínském kraji. Nejnižší je číslo nadále v Karlovarském kraji s 288 případy na obyvatele.

Ministerstvo zdravotnictví ČR spustilo kampaň s odstrašujícími snímky, které se staly terčem lží. Prý vůbec nezachycují oběti nemoci covid-19. Fotograf kampaně to odmítá
Mrazivá očkovací kampaň: Na fotkách nejsou oběti covidu, lžou dezinformátoři

Kvůli prudce se zhoršující epidemické situaci ministerstvo zdravotnictví dnes vládě navrhne, aby se od pondělí až na výjimky dál nepoužívaly jako covidový certifikát negativní testy na koronavirus. Při vstupu do provozoven služeb, restaurací či na hromadné akce by se lidé prokazovali jen potvrzením o očkování či prodělání nemoci. Začít má i testování ve firmách.

Lidé, kteří nepodstoupili očkování, tvoří podle údajů ministerstva většinu nově nakažených, hospitalizovaných i zemřelých. Ve středu zdravotníci aplikovali přes 9000 dávek, podobně se očkuje o nedělích. Z toho přišlo bezmála 4000 lidí pro posilující dávku. Celkem ministerstvo eviduje víc než 560.000 podaných posilujících dávek, které zvyšují imunitu vůči nemoci. Znamená to, že o ně projevila zájem necelá polovina těch, kteří na ni půl roku po ukončené vakcinaci mají nárok. Celkem bylo v Česku podáno od loňského začátku očkování na konci prosince zhruba 12,9 milionu dávek vakcín a plně naočkováno je zhruba 6,2 milionu lidí.

Kvůli skokově rostoucímu počtu nakažených podle ministerstva zdravotnictví i odborníků hrozí, že pacienti s covidem znovu zahltí jednotky intenzivní péče a kapacity nebudou stačit na péči o akutní pacienty. Na začátku října bylo ještě hospitalizovaných kolem 250, na začátku listopadu přes 2000 a za první polovinu tohoto měsíce se jejich počet víc než zdvojnásobil. Naposledy byly tak vysoké počty lidí s covidem-19 v nemocnicích v polovině letošního dubna. Tehdy ale bylo víc lidí ve vážném stavu - až kolem tisícovky, zatímco v těchto dnech má těžký průběh covidu okolo 660 pacientů. Politici i odborníci ale varují, že situace se může zhoršuje a apelují na občany, aby se ti, co tak dosud neučinili, nechali očkovat. V nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče totiž končí zejména neočkovaní. Očkování chrání před těžkým průběhem nemoci a významně snižuje riziko úmrtí.

Koronavirus SARS-CoV-2 na snímku z rastrovacího elektronového mikroskopu
Důležitý faktor. Nově objevená genová variace zvyšuje riziko úmrtí na covid-19

Politici i odborníci ale varují před tím, že situace se může zhoršit. Apelují na občany, aby se ti, co tak dosud neučinili, nechali očkovat. Důležité zejména pro ohrožené skupiny jsou i posilující dávky po ukončeném očkování. V nemocnicích a na jednotkách intenzivní péče končí zejména neočkovaní. Očkování podle odborníků chrání před těžkým průběhem nemoci a významně snižuje riziko úmrtí.

Za celou dobu epidemie se v Česku prokazatelně nakazilo koronavirem víc než 1,94 milionu obyvatel. Většina se vyléčila a 31.769 dosud s nákazou zemřelo. Denní počty obětí v poslední době značně rostou. V pondělí zemřelo podle aktualizovaných údajů ministerstva 87 lidí s covidem, což byl nejvyšší denní počet zemřelých od poloviny dubna. Podobné množství lidí zemřelo za celý červenec, srpen a září dohromady.

Více než 122 tisíc testů

Zatímco v rekordní úterý provedly laboratoře dohromady přes 122tisíc testů na koronavirus, ve středu jich bylo o něco víc než 73 tisíc, z toho skoro 530 tisíc provedených přesnější PCR metodou. Jedním ze sledovaných ukazatelů při hodnocení epidemie je rostoucí pozitivita testů, která v těchto dnech dosahuje nejvyšších hodnot od letošní zimy. U nejvyužívanějších preventivních a plošných testů byl ve středu pozitivní už každý desátý vzorek. U epidemiologické indikace, kdy se testují lidé kvůli kontaktu s nakaženým, podíl pozitivních stoupl za týden ze 14 na téměř 19 procent. Podíl pozitivních u tzv. diagnostické indikace, kdy jsou testováni lidé vykazující příznaky, se zvýšil ze 33 na víc než 46 procent.

Oproti úterý kleslo reprodukční číslo, a to z 1,32 na dnešních 1,24. Číslo uvádějící, kolik dalších lidí nakazí jeden pozitivně testovaný, se drží nepřetržitě od konce srpna nad hodnotou jedna, což znamená zrychlování šíření epidemie.