Pro získání licence na použití značky Svatomartinské na etiketě musí vzorky splňovat požadovaná kritéria. Patří mezi ně zejména kvalita a senzorické vlastnosti jako je barva, chuť a aroma. Po dvou kolech hodnocení degustátory na zámku Valtice uspělo o osm vzorků více než loni. Odborníci to připisují teplému počasí, které se odrazilo na množství sklizených hroznů, kterých je za poslední desetiletí přibližně o 30 procent více.

Ilustrační foto
Přichází plné a silné pivo. Nová vyhláška mění názvosloví zlatavého moku

„Radost máme zejména z kvality letošních vín. Během hodnocení se ukázalo, že letošní ročník bude vydařený nejen díky přízni počasí, ale také díky rozmanitější nabídce dané vyšším počtem Svatomartinských vín, která uspěla v hodnocení,“ vysvětluje Jaroslav Machovec, ředitel Vinařského fondu.

Kvalitní červené

Tradičně mezi Svatomartinskými víny vítězí bílé odrůdy, kterých je mezi úspěšnými vzorky 174. Vzhledem k teplému počasí, které snižuje množství kyselin, se na trhu podle odborníků objeví netradičně vysoce kvalitní červená vína. Veřejnost tak bude mít možnost ochutnat bezmála stovku červených vzorků s nálepkou Svatomartinské a růžových bude ještě o patnáct více. Největší ochutnávku Svatomartinských vín tradičně pořádá Vinařský fond 11. listopadu v Brně. Na náměstí Svobody bude k ochutnání jako každý rok sto druhů vín.

Svatomartinská vína jsou téměř výhradně tuzemskou záležitostí, jen malý zlomek pochází ze Slovenska. A naprostá většina pochází z vinic na Moravě. Historie značky "Svatomartinské" sahá přitom až do roku 1995, kdy byla poprvé oficiálně registrována. Jejím vlastníkem je od roku 2005 Vinařský fond.

Pepsi (ilustrační snímek)
Kofolu a Coca-Colu zastíní konkurence. Karlovarské minerální vody ovládnou Pepsi