Nejvyšší soud počátkem roku zrušil předchozí rozsudky, podle nichž Svatovítský chrám patří církvi. Metropolitní kapitula proto musela předat po půl roce správy kostel zpět státu. Spor o vlastnictví se táhne již téměř 14 let.

Katedrála bude předána 16. dubna, informoval 30. března ČTK kancléř Jiří Weigl. Nyní lidé z Hradu na dotazy, co přesně se ten den bude dít, odpovídají, že nic.

Mluvčí Petr Hájek hovořil v pátek v té souvislosti o "čistě formálních, právních a technických záležitostech", další pracovnice tiskového odboru prezidentské kanceláře ČTK řekla, že už je vlastně všechno vyřízeno a že 16. duben je pouze "datem, které bylo stanoveno". Připustila jen existenci dalších průběžných jednání o "technických věcech". Podrobnosti dohody, ani to, zda byla podepsána, nejsou známy.

Od 5. dubna se v chrámu - v nejnavštěvovanějším českém kostele, symbolu české státnosti a hlavním svatostánku pražské katolické arcidiecéze - již nevybírá stokorunové vstupné, které tam zavedla církev loni na podzim. Chtěla tak nejen získávat prostředky na provoz a údržbu, ale i regulovat pohyb turistů, jejichž chování předtím podle arcibiskupství často nerespektovalo duchovní charakter prostoru, primárně bohoslužebného.

Kdo se chtěl v kostele jen pomodlit, byl však vpuštěn bez placení, stejně jako poutníci s knězem nebo školní výpravy. Církev nicméně sklidila za prodej lístků kritiku od médií. Součástí dohody je nyní zrušení vstupného, a to i do hrobky a na věž, kam se platilo i v době státní správy, kdy byla kostelní loď volně přístupná.

Arcibiskupství přestalo na téma katedrály s médii komunikovat. Biskup Václav Malý, probošt kapituly, před dvěma týdny po oznámení data předání 16. dubna uvedl, že další podrobnosti budou vyjasněny během příštích týdnů, ale od té doby informace neposkytuje. Církev také odmítá říci cokoli o návštěvnosti katedrály v minulých měsících a o výnosech ze vstupenek. Nechce ani komentovat nutnost předání svého svatostánku státu. Její představitelé jen hovoří o "nesmírném tlaku" médií a vyhýbají se jim.

Katedrála a další související nemovitosti, které jsou předmětem sporu a vzájemného předávání, jsou podle Hradu v katastru přepsány zpět na stát.

Na společném provozním režimu v katedrále se Hrad a církev dohodly po několikatýdenních jednáních. "Provoz bude zajišťovat Metropolitní kapitula v součinnosti se Správou Pražského hradu," uvedl před dvěma týdny Weigl. Vlastníkem je stát. "Nemáme ale nic proti tomu, aby kapitula měla významné slovo v rozhodování o vnitřním provozu," dodal. Předmětem jednání bylo v poslední době zejména vnitřní vybavení kostela, které podle arcibiskupství patří a vždy patřilo církvi.

Chrám vyvlastněný komunisty v 50. letech převzala Metropolitní kapitula na základě rozhodnutí soudu, který katedrálu přiřkl církvi po více než 13 letech sporů. Nejvyšší soud však případ vrátil na začátek. Nejbližší jednání u Obvodního soudu pro Prahu 1 bude 3. května.

Nyní je katedrála volně přístupná všem návštěvníkům a není zařazena do žádných prohlídkových okruhů. Vstup do chrámu bude regulován pouze v turistické špičce, a to pomocí pořadatelské služby. Ta má dohlížet na to, aby nebylo uvnitř příliš mnoho lidí najednou.