Je jednou ze stovek těhotných, které se zapojily do projektu Lékařů bez hranic zaměřeného na prevenci přenosu z matky na dítě. V Svazijsku jsou přitom HIV pozitivní dvě z pěti nastávajících maminek – a riziko nákazy potomka je v případě, že se žena neléčí, 20 až 45 procent. Zajistit, aby příští generace Svazijců nebyla virem nakažena, zkouší od února loňského roku v regionu Nhlangano program, v jehož rámci se léčba podává ihned po diagnóze infikovaným matkám. Dříve se totiž nejdříve zjišťovalo, nakolik je oslaben imunitní systém pacientky, tedy kolik má v krvi tzv. CD4 lymfocytů.

„Cílem nového programu je zahájit doživotní antiretrovirovou léčbu všech těhotných 
a kojících žen, které jsou nakaženy virem, bez ohledu na počet jejich CD4 lymfocytů. Tím se zabrání přenosu HIV / AIDS z matky na dítě a současně bude zachován dobrý zdravotní stav matek. Léčba ochrání jejich případné další děti, stejně jako jejich HIV negativní partnery," říká Serge Kabore, lékařský koordinátor Lékařů bez hranic ve Svazijsku. Když se narodí dítě HIV pozitivní matce, lékaři mu pak šest týdnů preventivně podávají speciální sirup, který má zabránit nákaze. První test HIV mu provedou v šesti týdnech, další pak ve chvíli, kdy ho matka přestane kojit – virus se totiž může přenést i prostřednictvím mateřského mléka. Cílem programu je během čtyř let zahájit co nejdříve po diagnóze léčbu dvou tisíc HIV pozitivních těhotných žen. Dosud se do programu zapojilo přes 200 nastávajících matek. Lékaři bez hranic zároveň ve spolupráci s místním ministerstvem zdravotnictví vyhodnocují, nakolik program snižuje riziko přenosu 
a zlepšuje zdraví HIV pozitivních. Pokud se osvědčí, měl by se rozšířit do celé země.

Lékaři bez hranic jsou mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace, která poskytuje zdravotní péči lidem v nouzi. Podpořit je můžete ve veřejné sbírce na čísle účtu 111 333/2700.