Soud kauzu organizované skupiny, která zřejmě léta obchodovala s nelegálním lihem, odročil na 16. až 20. února. Na řadu přijdou svědci i znalecké posudky.

„Byla za mnou matka Březiny a chtěla po mně, abych svědčil v jeho prospěch. Měl jsem vypovídat v neprospěch pana Kaláče nebo nevypovídat vůbec. Ukázala mi papír s pokyny. Nabídla mi odměnu v rozsahu podle toho, jak výpověď pomůže. Když nebudu vypovídat, šlo o částku od 100.000 do 150.000, pokud to pomůže. Kdybych vypovídal proti Kaláčovi, nabízeli mi 300.000 až 400.000 korun," uvedl dnes bývalý zaměstnanec Morávia-Chemu. Prý na to nekývl. „Došlo poté k zatýkání kvůli ovlivňování svědků a paní Březinová za mnou došla, že to padá," dodal.

Krádež a mučení

Muž zároveň přiznal, že ukradl zaměstnavateli ze skladu Morávia-Chem na Kroměřížsku líh. O krádeži věděl podle něj i Kaláč, který byl tehdejším Březinovým spolupracovníkem. Kaláč to popírá. Podle svědka jej prý Radek Březina za krádež mučil. „Byl jsem naložen do kufru auta a převezen do skladu, kde jsem byl připoután k zábradlí. Byl jsem políván vodou, dostal jsem elektrické rány a poté rány do břicha. Takhle jsem tam byl 24 hodin, až jsem řekl, kde líh je, odvezli mě pryč. Ležel jsem v kufru auta a čekalo se, až líh dovezou," tvrdil svědek. Poté byl prý převezen na hotel Lázně Kostelec, kde musel podepsat papír s doznáním. Podle Radka Březiny někdo ukradl 60.000 litrů lihu, krádež prý neoznámil, aby nebyla Morávia-Chem vyšetřována. Informace, že by svědka mučil, razantně odmítl.

Snahu o ovlivňování výpovědí potvrdili i další svědci. „Byl jsem kontaktován panem Dalajkou a paní Březinovou (manželkou Radka Březiny). Že bych mohl vypovídat jako svědek a v případě kladných výpovědí bych byl kladně ohodnocen. Schůzek bylo pět až sedm. S paní Březinovou jsme se sešli na Trojáku a na chatě za slovenskou hranicí," vypověděl ve čtvrtek jeden z nich. Další muž uvedl, že i on byl kontaktován. Konkrétní částka podle něj nepadla, jen „že to nebude za pytel hrušek", a výhody se měly týkat i jeho směnky.

Případem rozsáhlého ovlivňování svědků v kauze lihové mafie se policie zabývá, vyšetřování ještě není ukončeno. Lidé v této skupině čelí rovněž účasti na organizované zločinecké skupině a nadržování. V samotné kauze lihové mafie je obžalováno sedm lidí. Stát prý připravili při nelegálních obchodech s lihem na daních o rekordních 6,7 miliardy korun. V únoru by měli přijít na řadu další svědci, v plánu jsou i znalecké posudky například ze stavebnictví, daktyloskopie či balistiky.